szerző: PjotrGyabronka József, Nagy Zsolt, Rába Roland alakításában Shakespeare leghíresebb műve - hamlet.ws 2010. november 1 és 7., MU Színház – Budapest (XI. Körösy J. u. 17.)
Színház az iskolákban: a Krétakör egyáltalán nem szokványos Hamlet értelmezését 2007 óta játssza gimnáziumokban, szakközépiskolákban, drámatagozatos iskolákban, egyetemeken. Színházi körülmények között most láthatjuk először.
Az előadás legnagyobb erényének én magam tanárként a meghökkentést, a megdöbbentést, a provokációt tartom. Provokáción nem az öncélúságot értve, hanem azt a fajta felrázást, ami feltétlenül gondolkodásra és állásfoglalásra késztet, de legalább is kimozdít a kényelmes közönyösségből. (Varga Kriszta középiskolai magyartanár)
Az előadás után beszélgetés az alkotókkal.
William Shakespeare Hamletje Nádasdy Ádám által készített fordításának, illetve William Blake, Georg Büchner, Eminem, Allen Ginsberg, Johann Wolfgang Goethe, József Attila és Pilinszky János szövegeinek felhasználásával. Az előadásban elhangzó bibliai idézet a Bírák könyvéből való.
Szereplők: Gyabronka József, Nagy Zsolt, Rába Roland zene: Rubik Ernő Zoltán dramaturg: Veress Anna rendezőasszisztens: Tóth Péter munkatársak: Ari-Nagy Barbara, Pirityi Emese, Varga Kriszta, Frenák Pál produkciós vezető: Gáspár Máté rendező: Schilling Árpád foto: Erdély Mátyás
The time is out of joint. = Az idő kificamodott. A felnőtté válás története. Kiegyensúlyozott, gazdag család. Apa erőskezű, anya szép, a fiú okos és egészséges. Apa meghal, anya újraházasodik, a fiú nem térhet vissza az iskolába. Hamlet konzervatív fiatal, hisz a család egységében, a szó igazságában, a barátságban, a szerelemben és Istenben. Nem ismeri a veszteség érzését, a keserűséget, a reménytelenséget, s ezzel együtt az önállósággal járó felelősséget sem. A felnőtté válás pillanata az, amikor ráébredünk kiszolgáltatottságunkra, gyengeségünkre, tragikus magányunkra. Amikor szembenézünk a világgal, és kétségbeesve tapasztaljuk, hogy az ifjúsági regényekből magunkba szívott átlátható szabályrendszerek egyszerűen alkalmazhatatlanok a felnőttek társadalmi viszonyaira, megroppan bennünk valami. Az emberek szánalmasan kicsinyesnek, gyávának és hazugnak tűnnek. Ennek elfogadását hívjuk szocializációnak, az ezzel való szembeszegülést pedig antiszociális viselkedésnek, anarchiának, avagy infantilizmusnak. Képzelhetünk-e más sorsot e fiú számára? Nem. Mert ez a kérdés eleve értelmetlen. Akkor mi a tanulság? Az, hogy nincs tanulság. Life is hard. (Schilling Árpád)
jegyár: 2000.-Ft Diák- és nyugdíjas jegy: 1000.-Ft