szerző: PjotrNight Colours-sorozat: Dipavali – Fényfüzér Indiából: Bittner Meenakshi Dóra – Saskia Kersenboom – Lantos Zoltán – Szalai Péter 2010. november 3., szerda, Millenáris Fogadó - Budapest
A Dipavali más néven Divali az egyik legnépszerűbb fesztivál Indiában. A kis lámpások, amelyeket minden háznál meggyújtanak ilyenkor, hírnökei a fény győzelmének a sötétség felett, az istenek győzelmének a démonok felett, áldás az elhunyt lelkekre, valamint a jó szerencse invitálói. Nem csupán a hosszú fényfüzérek, mécsesek, lenyűgöző tűzijátékok jellemzik az ünnepet. Az új ruhák, a hölgyek színpompás szárija, illetve az éjszakán át tartó társasjátékok mint az úgynevezett chaupar vagy chokkattan is hozzátartoznak a fesztiválhoz. Ősi játékosai ezeknek a kockajátékoknak Síva és Parvati, akik fáradhatatlanul játszanak, veszekednek, kibékülnek, házasodnak; hosszan, a végtelenségig folytatva a sort, mint örök szerelmesek. Velük is találkozhatunk ezen az ünnepi estén Bittner Meenakshi Dóra és Saskia Kersenboom táncelőadásában, amelyben a dél-indiai klasszikus táncok közül a Bharatanatyam és Dasi Attam nyújt lírai koreográfiákat. A tematikus előadásban Magyarországon még sosem látott repertoárt és különleges meglepetéseket tartogatnak a táncművészek.
Lantos Zoltán és Szalai Péter duója az ősi gyökerekre visszatekintő észak- és dél-indiai klasszikus zene Rága- és Tála-rendszerének nyomvonalán haladva bontja ki meditatív, lebegő, olykor pedig sodró és vibráló improvizációit. Mindketten hosszú éveket töltöttek Indiában a klasszikus zene töretlenül virágzó, szigorú szabályrendszeren alapuló tradíciójának elsajátításával. Ebben a megközelítésben a jazz szabadsága, illetve az elektronika is szerepet kap. A kompozíciók tisztelgések az indiai klasszikus zene és tánc nagy mesterei előtt, új hajtások egy ősrégi, terebélyes fán Az ünnepi estén köszöntőt mond Őexcellenciája Gauri Shankar Gupta, India Magyarországi Nagykövete.
Program:
18.30 Ünnepi Kolam-rajzolás mécsesekkel, amely a padló díszítőművészete Indiából illetve tűzzsonglőröket láthatunk a kertben.
19.00 Őexcellenciája Gauri Shankar Gupta, India Magyarországi Nagykövetének köszöntője, majd Bittner Meenakshi Dóra és Saskia Kersenboom Bharatanatyam, valamint Dasi Attam táncelőadása.
20.00 Lantos Zoltán és Szalai Péter indiai hegedű- és tabla-duója.
18.3021.00 Indiai ízek Bombay Express
Dr. Saskia Kersenboom az Amszterdami Egyetem Színháztudományi Tanszékének docense, aki kombinálta akadémiai tanulmányait a dél-indiai klasszikus tánc és zene elsajátításával. Táncmesterei Smt. T. Balasaraswati tanítványai: Smt. Nandini Ramani és K. Ganésan voltak. Éneket Shri B. Krishnamoorthy-tól, míg vínán Smt. R.Ramanitől, Sri M. Nageswara Raótól, Smt. VinitaVenkataramantól, valamint a tiruttani Shri Subramanya templom egykori devadasiától, Ranganayakitól tanulhatott. 1975-től Saskia több évet töltött Tamilnadu templomaiban, különösen Tiruttaniban, amelynek gyümölcseként 1987-ben jelent meg híres könyve: a Nityasumangali, amely a dél-indiai devadasi tradíciót öleli át.
Bittner Meenakshi Dóra Magyarországról indulva a dél-indiai Chennaiban tanult és tartotta meg vizsgaelőadását. India többszörösen kitüntetett érdemes művészének, Jayanthi Subramaniamnak, a Chennaiban található Kala Darsana Táncművészeti Intézet igazgatójának személyes tanítványa. Dél-indiai klasszikus tánc terén végzett tanulmányait 1997-ben Budapesten kezdte, majd 2005-ben élőzenei kísérettel tartotta meg első önálló estjét Dél-Indiában. 2008-ban Yantra címmel elkészült az első magyarországi tematikus Bharatanatyam táncfilm Bittner Meenakshi Dóra szereplésével.
Lantos Zoltán a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán szerzett klasszikus zenei diplomát hegedű szakon. Már a főiskola évei alatt kísérleti és keleti zenével kezdett foglalkozni, majd 1985-ben ösztöndíjjal Indiába utazott, hogy klasszikus indiai zenét tanuljon. Nyolc és fél évig élt Indiában, tanulmányain kívül komponált és koncertezett. Miután 1994-ben visszatért Budapestre, tovább dolgozott improvizatív zenei világának kialakításán, miközben saját zenei gyökereit is újra felfedezte, és összevetette a keleti zene, illetve a kortárs európai jazz területén szerzett tapasztalataival. Lantos Zoltán egy öthúros hegedűn, valamint egy különleges, a számára készült öt plusz tizenhat rezonáns húrral gyártott hegedűn (tarangini) játszik.
Szalai Péter tizenhat évesen kezdett hivatásszerűen foglalkozni az indiai klasszikus zenével. Kurtág György ösztönzésére a legnépszerűbb ütőhangszert, a tablát választotta hangszeréül. Kezdetben a Delhi gharana (iskola) két kiemelkedő képviselőjétől, Anthony Dasstól és Ustad Munnu Khantól tanult, majd az 1980-as évek második felében a világhírű tablamester, Ustad Alla Rakha fogadta tanítványává. Napjainkban szigorúan követi a Punjab gharana hagyományait. 1987 óta különleges mester és tanítvány kapcsolatban áll Pandit Ravi Shankarral, akit nem csupán az indiai klasszikus zene területén tekint mesterének.
Jegyár: 1000/1500 Ft Elővételi jegyár/Helyszíni jegyár