magazin [botrány] 2010. szeptember 8. szerda 10:31
nincsen hozzászólás
szerző: MU.HuZárolt évad – A MU Színház közleménye
Ahogy már mindenki értesült róla, a kormány a VI. kategóriában nyilvántartásba vett független színházak működésére kiírt pályázat keretösszegének 34%-át zárolta. A MU Színház működési támogatása a 2010. évre, a kuratórium döntése alapján 76.000.000 forint. A zárolás miatt, jelen pillanatban, ez az összeg közel 26.000.000 forinttal csökkent. Ennek következtében a színház nem tudja vállalni a teljes évad lebonyolítását, működtetését. Jelen összeg nem alkalmas a MU Színház pályázatában ígért, tervezett feladatok végrehajtására és az intézmény működtetésére. A rendelet következtében a színház az évadot zárolja. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy az évad kilenc hónapjából kettőt elhagyni kényszerülünk. Ez így is, a rendelettel ellentétben, mindössze 23%-os zárolást jelent, ami azt is mutatja, hogy a történtek ellenére is erőnkön felül próbálunk teljesíteni. Természetesen abban a pillanatban, mihelyt a zárolás feloldódik, a MU Színház is tovább folytatja a működését az évadban. Ahogy a Magyar Színházi Társaság Elnöksége írta, a MU Színház is elfogadhatatlannak és törvénybe ütközőnek tartja a VI. kategóriába sorolt, független társulatok és más előadó-művészeti szervezetek 2010. évi finanszírozása ügyében történteket. A zárolást indokolatlannak érzi, annak ellenére is, hogy a pályázat későn lett kiírva.
Ezzel szemben a MU a Magyar Teátrumi Társaság által megfogalmazott és szakmainak nevezett, az alternatívokat támadó érvek jelentős részét elutasítja. Azt gondoljuk, hogy a Társaság nem rendelkezik kellő ismerettel a független színházak működésével kapcsolatban. A Társaság elnöke nyilatkozataiban jelezte problémáikat, hangsúlyozva, hogy nem érzelmekkel, hanem érvekkel szeretne vitázni. Egyetértünk. Együttműködésre és párbeszédre van szükség, nem érzelmek, indulatok által vezérelt csonkításra és elvonásra. Engedjék meg, hogy ennek jegyében néhány érvet felsoroljon most a MU Színház is a függetlenek védelmére.
1. A magyar színjátszás részévé kell tenni a független színházak, társulatok önálló működését. Badarság és félelmetes az a gondolat, hogy a demokráciát, a nemzeti demokráciát veszélyeztethetik a független színházak. A nemzet fogalmát kéretik nem kisajátítani, és nem megideológizálni.
2. Ha bevonjuk a függetlenek működését a kőszínházakéba, pontosan a függetlenség kerül veszélybe. Egy kőszínházi működés és egy független színházi működés között különbség van, amely éppen a színházi struktúrán belüli változatosságot jelenti, ezért nem is szabad ezt centralizálni.
3. A híd a kőszínház és a függetlenek között már most is áll. Hiszen rengeteg olyan előadás, közös program készül, melyben kőszínházi és független művészek együtt dolgoznak, dolgoztak, ide-oda vándorolnak a két terület között (éppen ezért a kezdetektől fogva egy volt ez a struktúra, és nem kettő). A híd megvan, csak minél több embernek át kell menni rajta.
4. Bármilyen színházi struktúrának szüksége van szabadabb működési formákra, éppen a színház fogalmának tágítása, újragondolása miatt. A struktúra minél élőbb, annál hatékonyabb. És közös célunk, azt gondoljuk, hogy a közönség érdeklődése ne apadjon, hanem minél szélesebb rétegben, és minél több helyszínen találkozzon színházzal. Ehhez a kiszélesítéshez az alternatívok, függetlenek munkája nélkülözhetetlen.
5. A színház 2010-ben nem lehet csak esztétikai kategória vagy szórakoztató terep. A színház társadalmi szerepét kell növelni, ehhez pedig a független szféra szabad, kötetlen, mobilis formációi jelenthetik a legnagyobb lehetőséget.
6. A független színházak is képesek és tudnak hatékonyan, ésszerűen működni.
7. A szelektálás gesztusa a működési támogatásban, melyeket igényel a Teátrumi Társaság a VI. kategóriától, jelen van.
Mindezek után talán nem badarság kijelenteni: a nemzeti erőforrás humán erőforrás nélkül elapad. A tehetségek felfedezése, a tehetségek útkeresése és a tehetségek kibontakozása számos esetben éppen a független szféra keretein belül tud és tudott működni. Ne tereljük be őket csak a kőszínházak falai közé! Az állam feladata nem is lehet más, mint a tehetségek támogatása. De a tehetség sokféle, így sokféle lehetőséget is kell adni neki. Egy olyan struktúra, mely egységesíteni akar, mely egy irányba és egy általa gondolt ideológia mentén képes csak gondolkodni, megöli ezt a lehetőséget. Vagyis azt gondoljuk, hogy a VI. kategóriába sorolt független színházak működésének és minimum 10%-os támogatottságának törvényben rögzített biztosítására szükség van. Mindezek jegyében várjuk zárolt évadunkban is az érdeklődőket, a szakmai döntéshozókat a MU Színházba.