lemezajánló [remix] 2003. március 20. csütörtök 12:17
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaRomano Trip: Romano Drom remixek Gypsy Grooves from Eastern Europe
A Romano Trip projekt különböző kultúrákból származó alkotók munkájának eredménye, akiket a zene köt össze. Hogyan kezdődött?
Egy amerikai fiú beleszeretett egy magyar lányba, és úgy döntött, megnézi magának Magyarországot. Itt aztán fejest ugrott a budapesti underground kultúrába, amelynek mélyén találkozott egy színházi rendező DJ-vel. Ír barátjukkal összefogva közösen kezdtek dolgozni egy olyan munkán, amelynek alapötlete a tradicionális tánc- és népzene összeötvözése a mai modern világ zenéjével. A tehetségekben bővelkedő budapesti zenésztársadalomból DJ-ket szerveztek be, elkészítették a zenei anyagot, összeállítottak egy CD-t, és a zene mellé színházi előadást is alkottak. Ez volt a GypsyHouse Entertaiment Etchno című első kiadványa, amely a kelet-európai népzene elektronikus újragondolása. A szerzők csupa igazi tehetség, akik a század hajnalán a legtermékenyebb és legígéretesebb elektrobűvészeknek számítanak. Az eredmény az eddig született legjobb etno techno összeállítás. est.hu
Aztán volt egy francia lány, aki egy magyar fiúba lett szerelmes, és Magyarországon telepedett le. A lány az egyik legérdekesebb magyar roma együttes, a Romano Drom menedzsere, akik szintén részt vettek az Etchno alapján megalkotott színházi produkcióban. A Romano Drom már régóta fontolgatta, hogy DJ-kkel dolgozzon együtt. Amikor történetünk főhősei találkoztak, egyértelmű volt, hogy valamit közösen kell alkotniuk. A DJ-k nagy örömmel vágtak neki a szokatlan feladatnak: a Romano Drom gyönyörű dallamainak remixelésébe, amelynek során az élő roma dalokat kellett a gépekhez szokott agyukon átszűrni.
E lemezen ismert és ismerős nevekkel találkozunk Titusz és Carbonfools, az elektronikus zene veteránja Hortobágyi László, Chi-Recordsos Amb, Korai Örömből ismert Takács Péter (Space Café), Biljarszki Emil és Vajdai Vilmos (az album zenei rendezője, a TÁP színház feje), DJ Bootsie (Yonderboi (szerepel is a lemezen mint remix-keverő) és Zagar zenekaraiból), és még sokan mások. És az eredmény? A zene már a CD kiadása előtt életre kelt. Használták már filmben, hallhattuk a faji megkülönböztetés elleni tévéhirdetésben az összes magyar tévécsatornán, játszották már a maga nemében egyedülálló magyar roma rádiócsatornán, és megjelent egy híres brit kiadó világzenei sorozatában.
Közben pedig a következő projekt is formálódik. Az amerikai, két DJ és néhány roma zenész egy élő előadás létrehozása mellett döntött, hogy ezt a zenét magasabb, még szervesebb régiókba emeljék. Lehetséges-e új minőséget alkotni az 1000 éves roma hagyományok és a mai gondolkodás összeházasításából?