kultúra [előadás] 2010. július 22. csütörtök 14:43
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrGODOT Irodalmi Estek nyári programok 2010. július 21., augusztus 4., 19:00 Fogasház – Budapest (VII., Akácfa u. 51)
A GODOT Galéria 2009 elején formai változáson ment keresztül, átalakult GODOT Kortárs Intézetté, mely szerves része azoknak a folyamatoknak, melyek az alapítástól kezdve a mai napig vezettek. A Godot Galéria (Godot Kulturális Művésztámogató Kht.) 1999 januárjában jött létre azzal a céllal, hogy a nevében foglaltakhoz hűen, olyan intézményként működjön, mely a felmerülő igényekhez alkalmazkodva minél többféle, a művészeket kiszolgáló funkciót tud betölteni, illetve olyan közérdekű feladatokat ellátni, amelyre eddig még egyetlen magánkezdeményezésen alapuló, képzőművészettel foglalkozó szervezet sem vállalkozott. Munkája során igyekszik stúdióként, szellemi közösségként tevékenykedni, így egyre több művészeti ággal ismerkedik meg, amelyeket aztán „Godot” szellemében teremt újjá. 2004-ben elindította a Godot Kávéházat, amely a hazai humort megújító stand up comedy műfaj szülőhelye. Ezzel egy időben alapította a Godot Dumaszínházat, melynek képviselői mára országos ismertségre tettek szert. A színház felé sodródva 2007-ben elkezdte az Életjáték /lifegame/ improvizált előadás sorozatot, ahol a színészek egy-egy meghívott vendég életéből rögtönöznek jeleneteket. 2008-tól elindította a Godot Irodalmi Esteket, aminek részeként a mai magyar kortárs irodalom széles skálája megmutatkozott, irodalmi köröktől, költészeti műhelyektől kezdve irodalmi folyóiratokig / weboldalakig, valamint a nőirodalomnak és az alkotáslélektannak is kiemelt szerep jutott. Irodalmi Estjeink kapcsán igyekszünk bevonni társművészeteket. A Godot Irodalmi Estek az irodalmon túli, kísérletező művészetekkel is foglalkozik, a performanszművészeteken, valamint a képző és iparművészeten át a zenei irányzatokig képviseltethetik magukat az alkotók az összművészet irányába haladva. 2009/2010ben az Irodalmi Estek 4 téma köré szerveződnek: Alkotáslélektan, Nőirodalom, Irodalmi Műhelyek és Performanszművészet.
GODOT Irodalmi Estek 33. Alkotáslélektan: A könyv utóélete - Hazai Attila: Budapesti Skizo A Godot Kortárs Intézet és a Szépírók Társaságának közös rendezvénye
Időpont: Július 21.
Hazai Attila a Feri, Cukor kékség című kisregényével robbant be az irodalomba, nagy port kavart őszinte, felforgató hangvételével. A Budapest Skizo című könyvben egyedülálló módon meséli tovább Feri kalandjait, a budapesti éjszakai életet, a drogok világát, az örök menekülők sorsát.
Minimalizmus, emberi és állati alapérzések, csonk-lét. Brutalitás kirobbanó erejű szókimondással. Szuggesztív ürességtudat, obszcén realitás. Az élet értelmetlensége feletti groteszk életszemlélet. Aprólékos, pszichofizológiai tárgyiasság. Az érzékelés finomodása részletekre bontva: Csak azt tudnám felidézni, hogy miért jöttem le az utcára, mert a nagy koncentrálástól teljesen kitörölte az agyam. Biztos, hogy egy konkrét céllal jöttem errefelé, valamit venni akartam, vagy elintézni, de most tényleg halvány fogalmam sincsen.............Feri az aszfaltra pöckölte a csikket, rálépett a cipőjével. Ide-oda forgolódott az Astoriánál és már kezdett tele lenni a töke saját magával, hogy nem képes rájönni, miért jött le az utcára. Zsebeit kétszer tüzetesen átvizsgálta, de nem volt meg a telefonkártyája. Nem volt kedve felhívni a barátnőjét, hogy megkérdezze, mi a túrót keres most itt az Astoriánál. Az imént majdhogynem maximális pontszámot adott magának a saját fejlesztésű koncentráció vizsgáján és most egy ilyen kis pitiáner rekollekciós aktivitást sem tud alkalmazni....
Beszélget, felolvas: Hazai Attila Beszélgetőtárs: Czapáry Veronika
GODOT Irodalmi Estek 34. Irodalmi Körök: Hajtűkanyar
Időpont: Augusztus 4.
A Hajtűkanyar hat nőből áll. Hat hang, huszonévestől ötvenig. Írnak, olvasnak, ez a közös bennük. Honnan jöttek, hová tartanak, miért alakultak csoporttá? Milyen esztétikai elv szerint dolgoznak és hogyan működnek, mint csoport?
Felolvas, beszélget: Kupa Júlia, Palágyi Ildikó Brigitta, Tallér Edina Beszélgetőtárs: Czapáry Veronika