szerző: PjotrÖsszefogás az Utcazenéért 2010. július 14-17. Veszprém
Az ország legegyedibb fesztiválját, a Veszprémi Utcazene Fesztivált egy egyedi összefogás tarthatja meg sokszínűnek és unikálisnak. A korábbi központi támogatás idei elmaradásának hiátusát részben a közönség megértése, részben a Veszprémhez kötődő képzőművészek felajánlása töltheti ki. Eddig az Utcazene Feszt tett mindenkiért, most mindenki tehet az Utcazenéért.
Veszprémi civil kezdeményezésként indult, ma már az ország legegyedibb zenei fesztiválja a Veszprémi Utcazene Fesztivál, mely tíz évvel ezelőtti debütálásával megmozgatta a Királynék Városának kulturális életét. Azóta Veszprém kulturálisan kivirágzott, az Utcazene Fesztivál pedig rendkívüli népszerűségre tett szert országszerte. Az évről évre fejlődő, s ma már szinte az egész város behálózó utcafieszta tehát sokat tett Veszprémért, az itteni kulturáért, közönségéért. Mindezt nagyobbrészt szponzori és önkormányzati, kisebb de nem elhanyagolható hányadában államtól pályázott pénzekből, a közönség számára ingyenesen. A napokban érkezett a kedvezőtlen hír, hogy a rendezvény költségvetésének állami lába megrogyott, a Veszprémi Utcazene Fesztivál pályázata nem kapott a nagy állami kalapból, így a költségvetés majd egyötöde - egy színpadnyi pénz hiányzik. Persze ilyenkor lehet sírni, hogy nem lesz fesztivál, ha nem kap elég pénzt, vagy a másik út, hogy a programok kurtításával igyekeznek a szervezők helyre tenni a mérleget. Az Utcazene szervezői egyik utat sem tartják megfelelőnek. Sem a megszűnéssel fenyegetés, sem az évek során kialakított kép, a sokszínű városi fesztivál szürkítése nem megoldás.
A civil művészeti kezdeményezés most a civilek, azaz a közönség illetve a művészek, történetesen a Veszprémhez kötődő képzőművészek segítségére számít. Egyrészt azzal, hogy sok helyszín közül csupán egyetlen helyszínen, csak a várban felépített színpadon, egy jelképes összeggel, a négy nap alatt mindössze 2.000 forintos belépővel lehet majd megnézni a fesztivál legismertebb, legnagyobb fellépőit. A többi helyszín továbbra is ingyenes lesz. Másrészt azzal, hogy a festők által felajánlott képeket aukción értékesítik és a befolyt összeget a fesztiválnak ajánlják. A nagylelkű művészek levelében ez áll: A Múzeumok Éjszakáján, június 26-án (a program megtekinthető: arthouseweb.hu weboldalon) nagyszabású művészeti árverést tartottak a Dubniczay- palotában (Veszprém, Vár u. 29.). Több Szilágyi Lackó kép mellett veszprémi kötődésű képzőművészek művei kerülhetnek kalapács alá. A felajánlott és rendelkezésre bocsátott művek árát, amely a licitálás után alakul ki, az Utcazene Fesztivál kapja meg. Az árverést követően, a munkák a belváros egyik frekventált helyén lesznek kiállítva, ahol az el nem kelt munkákra a fesztivál ideje alatt is lehet vételi ajánlatot tenni.
s a programról: Az ország legegyedibb fesztiválján - július 14-17. között - négy napon a várost behálózva utcazenészek versengenek majd az egymillió forint összdíjazású fődijakért. A felhívásra a tavalyinál félszázzal több, összesen 200-at is meghaldó számú zenész jelentkezett, akik közül került ki a versengők sora. A fesztivál megújult weboldalán, a www.utcazene.hu oldalon kiderül az is, hogy több mint félszáz hazai és nemzetközi húzónév is színesíti a gazdag palettát. A veszprémi színpadok egyikén köszönthetjük majd a Giulia y Los Tellarini csapatot, akit Woody Allen Vicky Cristina Barcelona című film betétdalairól ismerheti a hazai közönség, de most többet is kapunk belőlük. Jön a Filippo Clary és Max Bottini alkotta formáció, a nu-jazz-es, soul-os, funky-s, elektronikával megspékelt hangzású Gabin. A Los Aslándticos - az egyik legnépszerűbb spanyol banda - a mestizaje stílus egyik legreprezentatívabb képviselője a jól ismert Mano Negra, Manu Chao és Macaco bandák mellett, akik zenei befolyása vitathatatlanul érződik rajtuk. A barátokból verbuválódott csapat kezdetben egy aslandi betongyár udvarán járt össze zenélni és bulizni, most Veszprémben mutatják meg magukat. A gazdag egyebek mellett ausztrál, francia, spanyol, osztrák, Egyesült Államok beli nemzetközi kínálatot színesíti még a legendás New York-i acid-jazz-funk-reggae csapat a Brooklyn Funks Essentials is. És itt lesz Marcus Füreder, akit ezen a néven kevésbé, Parov Stelarként viszont minden zeneszerető ismer. És maradva még a nemzetközi vonalnál, meg kell említeni a spanyol Che Sudaka nevét is. A magyarok közt pedik a Quimby, a Vad Fruttik, az Irie Maffia, a Harcsa Veronika Quartett, a Hollywoodoo mellett ott lesz a Intim Torna Illegál, Hrutka Róbert, de lesz LGT emlékzenekar és megannyi színes-érdekes koncert.