szerző: PjotrA Fonó Budai Zeneház bemutatja: Budapest Folk Fest - Szárazfának muzsikája és Lajkó Félix és a Huun Huur Tu 2010. május 15., szombat, Millenáris – Budapest
A Fonó Zenekar hangszerismertető koncertjén könnyed, játékos keretben találkozhatnak a gyerekek a magyar népzene jellegzetes hangszereivel (hegedű, brácsa, bőgő, koboz, duda, furulya, tárogató, flóta, tilinkó, doromb, tekerőlant, ütőgardon, stb.), a hagyományos énekkultúra legjellemzőbb stílusaival, illetve a mindezekhez tartozó dallamvilággal.
Az előadáson kézbe vehetik, megszólaltathatják az egyes hangszereket, megismerkedhetnek a zenei hang keletkezésének, illetve az egyes hangszercsoportok hangkeltési módjának akusztikai alapelveivel. A koncertet rövid gyermektáncház követi, amelyben a közönség apraja-nagyja belekóstolhat a magyar néptánc magával ragadó mozgásvilágába is.
A belépés díjtalan!
Lajkó Félix és a Huun Huur Tu (RUS) közös koncertje
Kérdezhetnénk, hogy mi az, ami összeköti a szabadkai hegedűvirtuóz Lajkót és a tuvai torokéneklés világszintű előadóit, a Huun Huur Tu együttest!?
A válasz nagyon egyszerű: a természet és a zene. Lajkó Félix a tavalyi évben megjelentetett Bokorból című anyaggal bizonyította, hogy témái elsőszámú ihletője a természet, a maga szelídségével, zordságával, szépségével. Félix hónapokon át gyakorolt a palicsi erdőben, ott készítette a felvételeket, onnan merítette újabb füttyös dalának témáját. Átszelte az erdőt, átsétált a tisztásokon, benézett minden bokorba ahol a lemez címadó dala is született. A Huun Huur Tu hangzását az jellemzi, hogy imitálják, vagy inkább művészien reprodukálják a természet hangjait. A zene szerzői olyan szellemi lényekkel és erőkkel keresik a kapcsolatot, amelyek az életükben fontos szerepet játszanak. A tuvaiak esetében mindezek a házi állataik, a végtelen legelőik, a hegyeik, illetve az elementáris energiát szállító közegek: a szél, a víz és a fény. A leginkább ismert tuvai zenei forma a xöömei vagyis torokéneklés, amely mint egy zenei lexikon, a természeti környezet hangjait utánozva rendezi azokat zenei formába. A tuvaiak képesek fizikai környezetük leírására egyfajta zenei hangkép előállításával, szöveges énekeikben, torokéneklésükben, süvítő, sípoló hangjaikban vagy más éneklési technikáikban. A tuvai zene nem absztrakt, mint a nyugati zene általában, hanem sokkal inkább reprezentatív, terméke egy imitációs kultusznak, amely a világ egyfajta szellemi értelmezésének kifejezője.
Az est egyedi koncertélményt ígér, amelyben Lajkó zeneszerzői zsenialitása a Huun Huur Tu által képviselt tuvai zenei kultúrával találkozik.
A koncertre váltott jegy egyben belépő is a Fonóban aznap este zajló fesztiválzáró népzenész bálra is!
Jegyár elővételben: május 14-ig 6500 Ft; a koncert napján 7500 Ft. Ültetett koncert, helyfoglalás érkezési sorrendben!