szerző: Trafó.HuTiltott gyümölcsök és Needcompany a Trafóban 2003 február 23-25-27-28, Trafó Kortárs Művészetek Háza
Tiltott gyümölcsök
A Tiltott gyümölcsök sorozat első napjának programját Fuchs Lívia tánctörténész nyitja meg A csodálatos mandarin előadástörténetéről szóló elméleti összefoglalójával, majd levetítjük Mészáros Márta filmjét, melynek koreográfiáját Bozsik Yvette készítette. A vetítés után Rényi András beszél a sorozat kapcsán az „eredeti” és az adaptáció viszonyáról.
”...Bozsik már évekkel ezelőtt színre vitte a darabot a Katona József Színházban [...] A film mármost részben folytatása, részben finomítása ennek az első, radikális odanyúlásnak. Folytatása, amennyiben a férfi-nő viszony itt is a Másik fölötti uralom problémájaként jelenik meg. Ez a változat is minden emberi kapcsolatot a dominancia felől közelít meg - olyannyira, hogy keretei között a hatalommentes szerelem - tehát a kölcsönös, játszmáktól független emberi kapcsolat - éppenséggel merő utópiaként jelenik meg. Új viszont, hogy a film ezúttal Bartók és Lengyel darabjának dramaturgiai magvára, a vágy és a csábítás dialektikájára koncentrál és azt mint hatalomtechnikai kérdést bontja ki - ez pedig a filmet óhatatlanul is a feminista politikai diskurzus körébe vonja. Ez bizony radikalizmus a javából, de művészi fajta: a filmtől - látni fogjuk - távol áll mindenféle sekélyes ideologizálás vagy napi politika.” (Rényi András Mészáros Márta és Bozsik Yvette filmjéről az Élet és Irodalomban )
Február 23. 20h
A botrányos Mandarin Fuchs Lívia: A csodálatos mandarin előadástörténete (előadás)
Mészáros Márta - Bozsik Yvette: A csodálatos mandarin (film)
Dr. Rényi András: A Mandarin-paradigma (előadás)
A belépés ingyenes!
Bartók Mandarinjának története igazi botrányhistória: nincs még egy műve a XX. századi modernségnek, amely körül ennyi hisztéria, indulat, konfliktus kavargott. De a Mandarin tényleg csodálatos, akárhogy tiltják, korlátozzák, sőt újabban óvják is - akárcsak háromszor feltámadó főhőse, mindig új életre kel. Február 23-28. között épp a Trafóban lesz látható újabb három kortárs - és megint botrányt kavaró - alakban. Bozsik Yvette és Mészáros Márta filmjét bíróság tárgyalja, Horváth Csaba és Ladányi Andrea elhíresült előadásáról kicenzúrázták a zenét, és a belga Needcompany Few Things c. »mocskos« előadásán is a Sonic Youth, a Velvet Underground, Ligeti és Stockhausen »helyettesíti« Bartókot (Rényi András)
2003. február 25. 20h
Közép-Európa Táncszínház: Mandarin (tánc) Belépőjegy: 700 Ft
Az eltáncolt és megérzékített Bartók-zenét ugyanis különös hangzással színezte a testek és a mozgás zaja, a csattanás, a csapódás, hörrenés, döccenés; az éles fények dinamikájából is Bartók szólt ki, de még a patakzó verejtékből is. Verték-dobálták a csavargók a Lánnyal a Mandarint, vele, az ő testével küldték a földre annyiszor, de a férfi megint és megint felemelkedett, és aztán végül nem, és Horváth Csaba nem túl-, hanem elüvöltötte Bartók velőt rázó zenei sikolyát a végén, aztán már csak a homok puffant, igen, Bartóknál nem pereg, hanem puffan a homok, ezt láthatta mindenki, aki eljött a Műcsarnokba megnézni ezeket a remek embereket és remek művészeket. Jó volt nézni őket, aztán jó volt, hogy visszanéztek ránk.
(Csáki Judit - Magyar Narancs)
Jelmez: Benedek Mari
Díszlet: Antal Csaba
Szcenika: Pallagi Mihály
Koreográfus: Horváth Csaba
Szereplők:
Ladányi Andrea Liszt-díjas, Horváth Csaba Harangozó-díjas,
Makovínyi Tibor Harangozó-díjas, Szilvási Károly Harangozó-díjas,
Vida Gábor, Szűcs Elemér, Müller Gergő
Támogatók: Budapest Főváros Polgármesteri Hivatala, Oktatási Minisztérium, NKÖM, ÁB-AEGON, Erste Bank
Médiatámogatók: Súgó, Élet és Irodalom
Needcompany (B): Few things
2003 február 27-28. 20h
Needcompany (B): Few things (tánc/színház) Belépőjegy: 1000 Ft
A Few Things a 2001-ben, New Yorkban bemutatott Csodálatos mandarin átdolgozott változata, melyet az amerikai sajtó nagy elismeréssel méltatott. A darab Barkey általi feldolgozása, elsősorban a vizuális megvalósítás, átütően eredeti. Ez abból származott, hogy a koreográfia, a karakterek megformálása és ezek előadása erőteljes punkos elemeket tartalmazott, mely unikális élményt nyújtott a közönségnek.
Hosszas szerzői jogi vita után - a zenével kapcsolatosan - Bartók örökösei letiltották a Csodálatos mandarin előadásait. Barkey azonban nem hagyta ennyiben, újradolgozta a darabot, figyelmen kívül hagyta Bartókot, és egy mocskosabb és sokkal extrémebb munkát hozott létre, melyben a Mandarint Mr. Pulivá változtatta, és ahol a humoré a főszerep. A zenét Grace Ellen Barkey Tricky, Ligeti, Sonic Youth, Stockhausen, Rombout Willems, Hole, Kammerflimmerkollektief, Velvet Underground, Berio, CAN, Godspeed, This Heath, Do Make Say Think, Village of Savoonga, Bellini alkotásaiból állította össze.
A Mandarin parabolisztikus története azon a klasszikus gondolaton alapul, miszerint a vágyak beteljesülése után egyből következik a halál. Ami engem ebben a történetben leginkább megragad, az nem a Bataille-féle »kis halál« ténye, hanem az elmúlás folyamata. A halál beteljesülését egy folyamat eredményeként érik el, melyben a vágy és a halál helyhez kötött, pontosan a megbűvölés és a gyilkosság rituáléin keresztül ábrázolják. Számomra a legfontosabb a test magányossága volt, és az erőszak, amit a testnek el kell viselnie. A testnek ellenállóvá kell válnia valami nem-fizikaival szemben, s én pontosan ebben találtam meg a mozdulatsor/folyamat/jelenet szépségét. Én azonban nem mutatom meg ezt a szépséget, hanem ezek eszközök, melyek segítségével kifejezem magam, máskülönben a hiúságot mutatnám. A formának csak meglepetést kell okoznia, hogy felismerjük, mi szép. Ebben az értelemben a tartalommal és formával kapcsolatos álláspontom megváltozott. Most már sokkal fontosabb szerepet szánok a formának. (Grace Ellen Barkey)
Az előadás a Needcompany, Brussel/ Bruxelles 2000, Cultural Capital of Europe, Bellone-Brigittines (Brussels, Belgium), Die Tanzlandschaft Ruhr/ Choreographisches Zentrum NRW (Essen, Germany) and BIT Teatergarasjen (Bergen, Norway) koprodukciója.
Külön köszönet a Kunstencentrum STUC Leuven-nek.
A Needcompany támogatója a Ministry of the Flemish Community and the National Lottery.
Támogatók: NKÖM, ÁB-AEGON, Erste Bank
Médiatámogatók: Súgó, Élet és Irodalom