szerző: ShowtimeGhymes Együttes Szerelmes Szabadság! Ünnepi előadások Győrben, Budapesten és Debrecenben 2010. március 13., Győr - Városi Egyetemi Csarnok; 2010. március 14. Budapest - Papp László Budapest Sportaréna; 2010. március 15. Debrecen - Főnix Csarnok
„Azt hisszük, a szabadság messze van, magasan repül a bizonytalanság, a veszély, az ígérgetés drága világában, ahol nagy a sírás és nagy a nevetés. Milyen öregek is vagyunk, ha elfelejtettük már, hogy vele születtünk, csak óvatosságból előre küldtük, o a holnap és szerelmes belénk. A „SZERELMES SZABADSÁG”. A fiatal élet meri csak visszahívni, mert a legnagyobb bátorság kell ahhoz, hogy a magunkévá tegyük, mert halálosan szép. 1848 március idusán mi magyarok ezt megint megtettük, ritka pillanat volt, már nem a szavak, csak az ének tudja felidézni igazán. Énekeljük együtt a bátorság ünnepét.” (Szarka Tamás)
Ünnepi előadások: 2010. március 13. Győr - Városi Egyetemi Csarnok Vendégek: Keresztes Ildikó, Dörner György
Kézfogás kórus:a Richter János Zeneművészeti Szakközépiskola és Általános Iskola „Bartók” Kórusának, a Nyugat-magyarországi Egyetem „Silver Bells” Kórusának, a Szabadhegyi Közoktatási Központ Szivárvány Kórusának és a Széchenyi Népdalkör énekeseinek közös kórusa (Karigazgatók: Pappné Farnadi Tamara, Szabó Rita, Váray Tamás és Pálfalvi A. János)
2010. március 14. Budapest - Papp László Budapest Sportaréna Vendégek: Keresztes Ildikó, Dörner György, Zsuráfszky Zoltán és a Honvéd Táncszínház, Hunyadi János Általános Iskola Nagykórusa (Karigazgató: Igaliné Büttner Hedvig)
2010. március 15. Debrecen - Fonix Csarnok Vendégek: Keresztes Ildikó, Trill Zsolt, a debreceni Csokonai Színház színművésze, Bányai Júlia Általános Iskola Lautitia gyermekkara (Karnagy: Nemes József)
A 27 éves Ghymes dalaira a már jól ismert, sajátos stílus a jellemző, melynek meghatározója Szarka Tamás zenéje és irodalmi értékű szövegvilága. Ezt egészíti ki Szarka Gyula népzenei alapú szerzői zenéje. A Ghymes zene hat az értelemre, az érzelmekre és az érzékekre. A zene mélyről jön és erőt ad.
Történet: A Ghymes együttes Szarka Gyula vezetésével olyan felvidéki magyar zenészekből alakult a Nyitrai Pedagógia Főiskolán 1983-ban, akik előtte rockot, komolyzenét, régizenét játszottak. Első táncházaikat és népzenei koncertjeiket a Nyitra melletti Gímes (régi írással Ghymes) községben rendezett ifjúsági táborban tartották, innen ered a Ghymes név, amit 1984-ben vett fel a zenekar. Az eltelt évek számukra a tisztítótüzet jelentették. Lassan a népzenei elemek alkotói elképzeléseikhez simultak és megszületett a „Ghymes Zene”. A ritmusok még feszesebbé, keményebbé váltak, a hagyományos népi hangszerek mellet (hegedű, brácsa, cimbalom, duda, bőgő, lant, koboz, tökcitera, tárogató) előkerült a szaxofon, a dobfelszerelés, improvizációk készültek és anélkül, hogy észrevették, vagy akarták volna, belekeveredtek az ún. world music kategóriába.
A „Ghymes zene” magyar, valamint közép- és kelet európai népzenei gyökereken táplálkozik. Ars poeticája a muzsika egyetemessége. Zenéjük azt keresi, hogy miben hasonlítanak az emberek egymáshoz s nem azt, hogy miben különböznek. Ezt a hasonlóságot mindig meg is találták, valahányszor megszólaltak, példa erre a hasonlóan meleg és szeretetteljes fogadtatás a teljesen különböző kultúrájú és életvitelű emberek részéről (pl. Japán, Irak, Jordánia, Finnország, USA, Kanada). A zenekar vallja, hogy az abban a pillanatban megszólaló ÉLŐ muzsika energiája, varázsa a feltétele és záloga sikereinek. A Ghymes együttestől zenét kért és kapott már a Budapesti Nemzeti Színház (Szent Péter esernyője 1996) és a Komáromi Szabadtéri Színház (Életeink 1995), a Tanztheater Wuppertal - Pina Bausch (2000). 2000-ben a Ghymes együttes a több tucat koncertje mellett, két nagyon jelentős rendezvényen is bemutatkozott: a hannoveri EXPO 2000 Világkiállítás Magyar napján és Budapesten az augusztus 20-i központi rendezvényen (A budapesti Batthány téren a tüzijáték után).
Az együttes Smaragdváros című lemeze az EMI gondozásában jelent meg Magyarországon 2000. novemberében. Az Európai Világzenei Toplistán 2001. márciusában az előkelő 11. helyet foglalta el ( World Music Charts Europe ). Ugyanezen év decemberében jelent meg Szarka Tamás (a zenekar szövegírója) önálló verseskötete VÁVÁVÁ címmel a Szellemkép kiadó gondozásában. 2001-ben a Ghymes együttest a Magyar Művészetért díjjal és a Vámos Miklós által alapított Don Quijote díjjal tüntették ki. 2002-ben az együttes a Magyar Rádió eMeRTon díját nyerte el az év határon túli magyar együttese kategóriában, a 2001-ben újra kiadott Üzenet album pedig a MAHASZ Arany Zsiráf díj nyertese lett a legjobb hazai jazz/word music kategóriában. Ebben az évben a Rege, a Smaragdváros és A nagy mesealbum lemezek platina, a Bennünk van a kutyavér és a Tűzugrás aranylemez minősítést értek el. A Bennünk van a kutyavér albumot - amely elsősorban gyermekeknek készült - 1999-ben oktatási segédanyaggá nyilvánította az Oktatási Minisztérium. A Héjavarázs című 8. Ghymes-album 2002 novemberében jelent meg az EMI kiadásában. A Héjavarázs alig három hónap alatt platinalemez lett és elnyerte a 2003-as MAHASZ Arany Zsiráf díjat is az év hazai jazz vagy world music albuma kategóriában. 2003 márciusában GHYMES címmel a Di-Color Studio könyvet jelentetett meg a zenekar 18 éves pályafutásáról. 2004 tavaszán Szarka Gyula Alku, Szarka Tamás Anonymus címmel jelentetett meg szólóalbumot. Az együttes ez év novemberében megjelent Éghymese lemeze 2005-ben elnyerte a MAHASZ Fonogram díját, azonos című koncertjük pedig az Év produkciója elismerést kapta az ARTISJUS-tól. 2005-ben Csak a világ végire címmel jelent meg a második Ghymes gyermekalbum. Az együttes 2006. szeptember 6-án megjelent Messzerepülő című lemeze két hónapon belül érte el a platina minősítést. Ebben az évben szintén platinalemez lett a Bakaballada és a Csak a világ végire, az Éghymese album pedig arany minősítést szerzett. Az év folyamán a zenekart Bartók Béla-emlékdíjjal tüntették ki.
Lemezek:
Az ifjúság sólyommadár 1988 LP Ghymes 1991 LP, CD, MC Üzenet 1993 CD, MC Bennünk van a kutyavér 1995 MC, 1997 CD, MC Tűzugrás 1996 CD, MC Rege 1998 CD, MC Smaragdváros 2000 CD, MC Üzenet (újrakiadás) 2001 CD A nagy mesealbum (mint közreműködő) 2001 CD, MC Bakaballada (Hobo-val) 2002 CD, MC Héjavarázs 2002 CD, MC A nagy mesealbum II. 2003 CD, MC Ghymes koncert 2003 CD, MC Ghymes koncert 2003 DVD, VHS Szarka Gyula: Alku 2004 CD, MC Szarka Tamás: Anonymus 2004 CD, MC éGHYMESe 2004 CD, MC Csak a világ végire... 2005 CD, MC Üvegtigris 2 2006 CD Messzerepülő 2006 CD Szarka Gyula: Bor és a lányka 2007 CD Mendika 2007 CD Szarka Tamás: Anonymus hangoskönyv I. 2008 CD Álombálom 2008 CD A 25 év - Aréna 2009 DVD Szarka Gyula - Arany János: Toldi 2009 CD
Aranylemezek:
Tűzugrás Bennünk van a kutyavér A nagy mesealbum II. éGHYMESe Szarka Gyula: Bor és a lányka
Platinalemezek:
Rege Smaragdváros A nagy mesealbum Héjavarázs Bakaballada Csak a világ végire... Messzerepülő Mendika Álombálom
Díjak:
Nyitott Európáért-díj (1999) Magyar Művészetért (2001) Don Quijote-díj (2001) Arany Zsiráf (2002, 2003) eMeRTon-díj (2002) Artisjus-díj (2005) Fonogram-díj (2005) Bartók Béla-emlékdíj (2006) Pro Renovanda Cultura Hungariae - Kemény Zsigmond díj (2008) Magyar Örökség-díj (2008)