drMáriás szöveg, ének, alt-szaxofon, trombita Kovács Benedek gitár, elektronika Bartha Krisztián dob Endrei Dávid basszusgitár
A Tudósok zenekar a 80-as évek második felében alakult Újvidéken, drMáriás vezetésével, amikor is a zeneakadémia tanulmányait kezdte megunni, s eldöntötte, hogy a jazz-, kortárs- és filmzenei tevékenysége után más vizekre evez, s kibogozza az Ismeretlent az Adott pillanatból. Mivel a racionális ismereteket nem találta kielégítőnek, olyan csapatot állított össze, akiknek a tudatalattiba ugyancsak közvetlen volt a napi bejárásuk, s közvetlen ösztönös zenéjük megvalósította a Tudatalatti Szimfóniáját. Ezek az egyébként igen jó zenészek elég különös egyéniségek voltak: a gitárnál Srbo volt, aki űrhajót épített panelszobájában súlyos deszkalapokból és rézelemekből, Suki volt a bassusgitáros, aki állandóan tudatmódosító szerek hatása alatt volt, Joka a dobos, aki feketeöves judo-s és tapasztalt meditáló, Bada Dada, a gyermekhangú neofolklorista multiművész énekelt, s drMáriás volt a karmester, ideológus, szaxofonos és trombitás. A zenekar fellépései leginkább a Totális Közös Élmény eszméjéhez voltak közeliek, a javarészt rögtönzött zenei és költészeti elemek szinte robbantak, s töltötték meg a levegőt a totális Itt és Most rítusának keretében.
91-ben drMáriást a Vukovári csatába akarják vinni, ám ő másfelé veszi irányát, s doktortáskájával Budapesten folytatja zeneterápiás tevékenységét. Új zenésztársakat keres, s első igazi partnere a zenekar máig is egyik alappillére Kovács Bence, aki az Ex-Bizottság vezető tagjainak szinte valamennyi fontos formációjában addig kulcsszerepet játszott. Emellett Tóth Gábor performance- és zajművész, Walter Hollinetz bécsi jazz-szaxofonos, Oláh Immánuel kiváló dobtehetség, Dóra Attila buddhista szaxofonos és emellett sok más alkalmi társ fordult meg a csapatban, többek között Wahorn András, feLugossy Laca, Roskó Gábor, Kokó, Boris Kovac és mások. 91-ben jelenik meg az első kiadvány, az Atom-atom, az a harcom című kazetta, mely alkalmi dokumentumokból összeálló kollázs a kezdeti korszakból, koncertek és négysávos szobafelvételek. Az együttesről klippet készít a Pilot Productions, melyet többször bemutatnak Angliában és Európa-szerte. 92-ben Bada is Pestre költözik, így kettőjüknek számos közös kiállítása, performance-a, költői estje is lesz a koncertek mellett, főleg tárlatmegnyitókon.
93-ban jelenik meg a második hanghordozó, a Ne aggyad az agyad, mely a nyolcnégyzetméteres Wahorn-stúdióban készül el tízszer fél nap alatt. A számok dalszerűek, s ezt szeretettel fogadja a közönség, jórészt megtanulva őket fejből. Az Apa kocsit hajt Bada-szám egyenesen sláger lesz jórészt a szilveszteri Megáll az Év Geszti-műsorban lehozott klippnek köszönhetően.
95-ben jelenik meg a Repülő tudomány anyag CD-n és kazettán, mely a partizánjellegű stúdiós feltételek között megvalósult számok mellett koncertfelvételeket tartalmaz a Bercsényi Tudósklub legendás rendezvényeiről, s ekkor jelenik meg drMáriás és Bada Dada impozáns képzőművészeti és irodalmi albuma, az Égevő is.
97-ben Bada magánéleti konfliktusok miatt Újvidékre költözik. A zenekar folytatja munkáját, immár nélküle. Az ő távozása előtt Dezső Tóni válik a zenekar új tagjává, kezében basszus-gitár és szaxofon. Szembenézve az immár hetedik éve tomboló jugoszláv háborúval lemezt készítenek, melyekkel az érthetetlen pusztításra válaszolnak. A Tisztatiszt felvételei már a hitelesség miatt is Jugoszláviában készülnek, s CD-Rom és kazetta formájában jelennek meg színes füzettel, mely Máriás tematikus rajzait, festményeit, szövegeit tartalmazzák.
98 telén a zenekar Szlovéniában játszik sok koncerttől feszülő turnén. Tíz nap alatt hét koncertet ad, s emellett egy vadonatúj lemezanyagot hoz össze s vesz fel. A hideg, a szél, a kialvatlanság ellenére igen gazdag anyag készül el az alkotói önkínzás és önmagába nézés eredményeként: az Öntudomány (A legerősebb és legszebben összerakott Tudósok anyag, ami valaha. Új Péter). A csapat új tagja a nagyszerű fiatal dobos, Bartha Krisztián.
99-ben az együttes a világ néhány igen rangos fesztiválján és koncerttermében fordul meg az együttes sikerrel: a New York-i Knitting Factory-ban, a Millenium-ban, az Athology-ban, az Amszterdami Paradiso-ban, a Rotterdami Dodoramaba, a Brüsszeli Cinema Novaban, a prágai Alternativa-n, a belgrádi Ring-ringen, a zágrábi KSET új-jazz fesztiválon, Bécsben, Berlinben, Kassel-ben és másutt. Felmerül egy angol nyelvű kiadvány kiadásának igénye, s megjelenik a New York-i és Amsterdam-i koncertek felvételeiből a Nice Plain, vagyis a Szép a puszta című lemez Máriás New York-ban kiállított rajzait és angolnyelvű szövegeit tartalmazó könyvvel együtt. 2000 végén a zenekar új anyagot készít. Szentendrén szobastúdiót állítanak fel Kovács Benedek jóvoltából, s ismét befelé fordulnak. Decembertől 2001 márciusáig készítik el új lemezüket, a Szupergyár című opuszt. Lendületes dzsungel-jazz, parapunk, pop-doboz és kafkai-keringők. A lemez a közismert Tudósok-i hangnemben szól az Új Termelés Világáról, s azon belül alkotja meg a szellemi túléléshez nélkülözhetetlen dzsungel-csomagját humorral, vérrel, szenvedéllyel. Az anyag új távlatokat nyit zenéjükben részben az új tag, Endrei Dávid basszusgitáros csatlakozása révén, részben pedig a konkrétabb zenei kifejezésnek köszönhetően. Május 12.-én Pesten először lesz először hallható a Szupergyár anyag, a Tudósok lemezbemutató koncertjén. A Szupergyár projektben lendületesen új, barátságos és szenvedélyes dalok szólnak a Győri Kekszgyártól a Világegyetem legújabb problémáiig. A zenekar vendége-tagja lesz Ratgéber László, a PVSK és a magyar női kosárlabda válogatott vezetőedzője, aki előadja gyermek- és ifjúkori szerzeményeit, emellett más kiugró Tudósok fognak a nagyérdeműnek sok örömet szerezni. Ezt követően Pozsonyban, Hollandiában, Németországban, Franciaországban, Csehországban és a Délszláv utódállamokban kerül az anyag idén bemutatásra.
Lemezek: 2001 Szupergyár 1999 Szép a puszta - Nice Plain - Live at the Knitting Factory and Paradiso 1998 Öntudomány 1997 tisztAtiszt