A Makám együttes 1984-ben alakult azzal a céllal, hogy létrehozzon egy sajátos zenélési formát, egy különleges összetételű hangzásvilágot, valamint megkísérelje felmutatni különbözo népek zenei kultúrájában vagy ellentétes zenei mufajokban a közöset, az összetartozót. Az önmagát hangszeres kamarazenét játszó csoportnak aposztrofáló csapat muzsikáját az archaikus kultúrák, a kortárs zene, az etnojazz progresszív ágai inspirálták. A zenei törzset a balkáni és ázsiai gyökerű szerkezetek, repetitív muzsika, egymásba fonódó népzenék egysége alkotja. Európa szinte valamennyi országában koncertezett és jelentős nemzetközi fesztiválokon képviselte hazánkat. Eddig négy önálló lemezük (CD) jelent meg, három közös album a Kolinda együttessel, valamint a boerges-i, trieszti, és a budapesti Womufe fesztivál kompilációs CD-in szerepelnek szerzeményeikkel.
” Ez a zene csak itt a Kárpát-medence szívében, világok kapujában, Kelet és Nyugat, Észak és Dél keresztútján, kultúrák évezredes találkozási, ütközési, keveredési pontján, csak ebben a szellemi-közérzeti televényben születhetett meg.” ( Emanuel Benini )
MAKÁM - Lovász Irén - Bognár Szilvia: SkanZen Az egész egy varsói fesztiválon kezdődött 1998-ban, melyet a Varsói Rádió szervezett. Ezen a koncerten merült fel a közös munka ötlete, itt már kialakult az alkotói mag - Lovász Irén és a Makám - amelyhez később csatlakoztak a többiek. Szépen jöttek a koncert meghívások. Ott voltak többek között a WOMUFE-n, a Világzenei Vándorfesztiválon, a Folk és Világzenei Napokon. Ismertek és elismertek Európa számos országában, úgymint Németországban, Olaszországban és Hollandiában A Makám Műhely néven működő csapatot, Mizsei Zoltánnal, Gyulai Csabával (AT. Ensemble), Lengyelfi Miklóssal (ex-KFT, Barbaro), Krulik Eszterrel, Szőke Szaboccsal (Tin-Tin) koncerteken Balogh Kálmánnal (Romano Kokalo, Gipsy Cimbalom Band), valamint két csodálatos énekesnővel, Lovász Irénnel (közös munka többek között Snétberger Ferenccel, Hortobágyi Lászlóval, Peeter Vahi észt zeneszerzővel) , Bognár Szilviával (ex-Anima Sound System, Vándor Vokál) kibővülve, a hazai világzenei együttesek meghatározó formációjaként üdvözölhetjük.
Az első közös lemez 1999 karácsonyán látott napvilágot, Skanzen címmel. A tíz kompozícióban összekapcsolódnak látszólag különböző zenei kultúrák, más-más zenei háttérrel rendelkező zenészek által, akiknek közös munkája megismerteti hallgatót azzal, hogy tradicionális zenék és azok leágazásai mély rokonságban vannak egymással, közöttük átjárható ösvények találhatók és ezek közvetlenül csatlakoznak az egyéb műfajok járataihoz.
Magába sűríti az autentikus magyar népdalok, a kortárs zene, a jazz, a rock és különböző tradicionális kultúrák etnikus hangzását. Tehát egy crossover lemezt hallhatunk, egy igazi ezredvégi alkotást, amely kiérlelve felmutatja mindazokat az értékeket és törekvéseket, amelyek a fent felsorolt műfajokban az elmúlt évtizedekben szerethető volt és végbement. Ez a kapcsolódás és megismerés zenéje.
Diszkográfia : Makám és Kolinda (Munich Records Holland 1992) On the way (Munich Records Holland, 1994) Szélcsend után (Hungaroton, 1994) Közelítések (Hungaroton 1998) Divertimento (Fragile / Fonó 001, 1994) Café Babel (Fonó Records, 1997) a Part (Fonó Records, 1998) Makám - Lovász Irén - Bognár Szilvia: Skanzen (Fonó Records, 1999) Makám - Lovász Irén: 9 Colinda (Fonó Records, 2001)
A zenekar tagjai:
Krulik Zoltán - 12 húros gitár, ének / guitar, voice Lovász Irén - ének / voice Krulik Eszter - hegedű / violin Horváth Balázs - nagybőgő / double bass Grencsó István - szaxofon / saxophone Thurnay Balázs - kaval, udu, ének / kaval, udu, voice Gyulai Csaba - ütőhangszerek / percussion instruments Mizsei Zoltán - szintetizátor, ének / synthesizer, voice