Írhatnánk róla azon érdeklődőknek, akik nem ismerik, hogy hasonlít egy kicsit Nigel Kennedyre vagy Vanessa Mae-re, hogy csak a legismertebb hegedűsöket említsük. Az állítás igaz is meg nem is. Igaz annyiban, hogy tehetsége, egyéni hangszerkezelése, játékmódja a világhírre predesztinálja, de ugyanezek cáfolják is egyben. Hisz stílusa olyannyira sajátos, csak rá jellemző, hogy semmiféle összehasonlítást nem tűr meg. Erénye a kategóriákba nem sorolható egyediség. Zenéje a következő zenei hatásokból építkezik: kortárs, Kárpát-medence népzenéi a magyar és balkáni népzenétől kezdve a klezmeren át a cigány és a csángó folklórig- a jazz. Ezek a zenei motívumok nem jelentkeznek élesen elválasztva muzsikájában, hanem összeadódva, összefonódva hozzák létre a lajkó hangzást amelynek az igazi eszenciája és kulcsa az expresszív, fantáziadús improvizáció. Kialakult az a sound, ami által fellépései a legérdekesebb és legfelkapottabb, mindig teltházakat teremtő kulturális eseményé váltak az elmúlt öt esztendőben, s lemezei után, bár független kiadóknál jelentek meg, folyamatos az érdeklődés. Talán mindeddig Czabán György fogalmazta meg legjobban Lajkó Félix lényegét, a MANCS 1998. december 17-i számában közölt kritikájában: nem épít következetes életművet, nincs állandó együttese, folyton útközben van, keresi azt a formát vagy műfajt, amelyben kétségtelen tehetsége megnyilvánulhat. Munkássága a professzionális zenészélet kereteit feszegeti (. ) ő az utóbbi idők legnagyobb találmánya. Lehet, hogy sosem fog megérkezni, az ő műfaja a keresés maga
A kiadó a maga részéről nem kíván a fentiekhez sokat hozzáfűzni. Talán csak annyit, hogy nagyon büszkék vagyunk, hogy mi gondozhatjuk e kiváló művész felvételeit.
Születési dátum: 1974. december 17.
Diszkográfia:
Dresch Quartet: Zeng a lélek (1993) Fonó Records, Adyton 006, CD (Kiadó: Adyton Records, Fonó Records CD. ) 1995. Lajkó Félix és bandája (Egyetemi színpadon rögzített koncertfelvétel, belső használatra, korlátozott példányszámban került kereskedelmi forgalomba CD.) 1996. SzaMaBa Trió: Opus magnum CD (közreműködő) 1996. Noir Desire: 666.667 Club CD (közreműködő) (Kiadó: Polygram/Universal) 1997. Lajkó Félix és zenekara (Kiadó: X Produkció Terjesztő : X Produkció 1998-ig. 1999-től Fonó Records CD/MC ) Lajkó Félix- hegedű Varga Károly- kontra Kurina Mihály- cimbalom Takács Tibor- dob Kurina Ferenc- nagybőgő A kilencvenes évek elején a hazai koncertpódiumokon feltűnt művész első, egy korszakot összegző és egyben lezáró albuma. Rajta olyan, azóta már legendássá vált felvételekkel mint az El Cavilo vagy az Etno camp. Banális témák, örvénylő improvizációk előadása zenekarral. A hegedűn kívül a másik kedvenc hangszere- a citera - is megszólal.
1997. Lajkó Félix-Lőrinszky Attila: Live at the Academy ( Kiadó:szerzői kiadás Terjesztő: X Produkció 1998-ig. 1999-től Fonó Records CD ) Lajkó Félix- hegedű Lőrinszky Attila- nagybőgő A budapesti Zeneakadémián tartott koncert élő felvétele. A hegedű-bőgő kettőse felrúgva minden szabályszerűséget.. A maguk instrumentumain külön-külön is virtuóz két zenész különös hangzásokkal kápráztatja el a közönséget. Egészen egyedi, világviszonylatban is különleges lemez.
1998. Lajkó Félix és zenekara: Koncert 98 FA-056. (Kiadó és terjesztő: Fonó Records CD/MC ) Lajkó Félix- hegedű Takács Tibor- dob Kurina Ferenc- nagybőgő Kelemen Zsolt- brácsa Michael Babinchak- cselló A felvétel újra csak egy, 1998 februárjában, Zeneakadémián rögzített anyag. Ezen Félix már új zenekarával és új műsorral szerepel. Az anyag gerincét a hegedű, brácsa, bőgő, dob kísérettel elhangzó felvételek adják, de a lemez uniqum jellegét a vonósnégyesre hangszerelt és a szóló darabok határozzák meg. Az eddigi legkiforottabb munkája, tele új színekkel, a továbblépés csíráival.
Díj: 1993. Magyar Rádió Emerton Díja a Dresch Quartetnek
Fontosabb koncertek:
Dresch Quartettel: Jazz Fesztivál: Noci, Olaszország Szabados Györggyel: Zeneakadémia, Budapest Boris Kovacs: Olasz turné Noir Desirrel: Olympia, Párizs Royal Shadows, a Zene ünnepe: Párizs, Prága, Berlin, Belgrád, Drezda, Bordeaux, Szabadka Min Tanakával (japán táncos): Prága, Tokió, Belgrád, Budapest Szóló illetve zenekarral, koncertek: Zeneakadémia, Vajdahunyadvár, Iparművészeti Múzeum, Budapest, Mediawave, Győr, országos turné Boban Markovics és zenekarával (A Kusturica filmek (Arizona dream, Underground) zenészei) 1999. október 30. Fonó Budai Zeneház Alexander Balanescuval 1999. november 30. Zeneakadémia, Budapest
Film:
Kis Vakond (Szőke András) A vád (Sára Sándor) Portréfilm Lajkó Félixről (Jancsó Miklós) A nagy fejedelem (Sós Mária) Na, ez a Lajkó Félix! (Hartyándi Jenő) Portréfilm Lajkó Félixről (Kiss Csaba)