szerző: PjotrBalkan Banquet – Orchestre International du Vetex (F/B/NL), CimbaliBand 2009. február 24., szerda 21:00., A38- Budapest
Belépő: 1000 Ft, elővételben kapható.
Február 24-én egy itthon aránylag kevéssé ismert, de annál ütősebb, fúvósokkal erősen megtámogatott produkció érkezik az A38 Hajóra: az Orchestre International du Vetex flamand, vallon és francia tegokból verbuválódott rezesbanda, elképesztő, varietészerű és igen látványos színpadi akcióval.
Az Orchestre International du Vetex tipikusan az a zenekar, amelyik sokkal, de sokkal jobb zenét játszik, mint amit a neve ígér. A Vetex ugyanis nem egy nyolcvanas évekből ittragadt mezőgazdasági külkercég, nem is egy új, speciális, vízhatlan szövet, mint azt első hallásra gondolnánk, hanem egy belgiumi textilgyárból átalakított kulturális központ. Egy flamand kisváros, Kortrijk felhagyott üzemépületeibe kellett új életet lehelni, és ennek volt egyik eszköze az intézmény megnyitójára alakult félmamatőr zenekar, az Orchestre International du Vetex. A francia, vallon, flamand és holland tagokból álló OIDV több tucat közreműködője elképesztő tempójú, vad balkáni rezesbanda-muzsikát játszik.
A zenekar megalakulása után szinte azonnal elkészítette első CD-jét, amit egy sajátos hangvételű dokumentumfilm egészített ki, a nemzetközi tagság utazásairól, a korántsem egyszerű próbafolyamatról, a koncertekről, egyszóval e többnemzetiségű zenekar életéről.
Az óriási siker arra ösztönözte a tagokat, hogy folytassák a munkát, így a folyamatosan változó tagságú, de egy kis közönség-táncoltatásra mindig kész OIDV Európa egyik legjobb, leglendületesebb balkáni zenéjét nyomja. A vidám együttzenélésnek indult projekt mára túl van négyszázadik koncertjén, második DVD-jén, és lassan megjelenik harmadik nagylemeze. Mindeközben sikerrel szerepelt Szerbiában, Szarajevóban és Bulgáriában is, bizonyítva, hogy a flamandok-vallonok a rezesbandák őshazájában is tisztességgel megállják helyüket. Amit az OIDV még hozzátesz a klasszikus balkáni rezebanda-hanguathoz, az a jellegzetes franciás varieté-műfaj: látványos színpadi produkció, némi foxtrott, charleston és sanzon ezekkel egészül ki a táncra perdítő fúvós muzsika.
Emellett az OIDV puszta léte komoly üzenetet hordoz a zenekar intenzíven dolgozott együtt szerb, bosnyák és horvát zenészekkel, köztük a neves tangóharmonikással, Ivo Vuceljával, Ivan Susac trombitással a a mosztári énekesnővel, Jelena Milusiccsal. Így puszta létével is próbál tenni valamit a nagy inspirációs terület, a Balkán békéjéért.
A zenekar tagjai: Annelies Remaut: ütősök Benoit Blanc: harsona Dries Degrande: szuzafon Ine Deblauwe: fuvola Jacob Willem: baritonszaxofon Jan Cuvelier: ütősök Jean-Baptiste Lison: tangóharmonika Lionel Raepsaet: altszaxofon Loes Coolen: trombita Matthieu Levecque: trombita Maxime Catteloin: ütősök Michel Deblauwe: klarinét, szopránszaxofon Ruben Deprez: harsona Thomas Morzewski: trombita Tomas Bulcaen: harsona
Lemezek Le beau bazar, 2005 Flamoek Fantasy, 2007 Balkan Banquets, 2010
A hangulatban, stílusban, műfajban kitűnően illeszkedő előzenekar, a CimbaliBand igazi multikulturális kavalkád. Magyar népzene, klasszikus zene, jazz, balkáni népzene, délszláv muzsika, rocknroll, különböző műfajok, de két dolog mégis összetarjta a zenekart, a barátság, és egy igazi varázslatos magyar hangszer: a cimbalom.
Kapunyitás a programok meghirdetett kezdése előtt egy órával. A koncertteremben tilos a dohányzás, dohányzó vendégeink az A38 Hajó fűtött orrteraszán gyújthatnak rá.