Szent Vince vértanú a szőlészek, borászok védőszentje. Ünnepe a naptár szerint január 22-re esik, hagyományosan az ehhez legközelebb eső szombaton kerül megrendezésre az év első jeles napja az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékparkban.
Program:
A borrendek felvonulása Ópusztaszer ma nem része borvidéknek, de a középkorban jelentősebb szőlőtermesztés folyhatott a területen, hiszen az itt feltárt középkori monostor gazdasági épületei között volt az Alföld egyik legnagyobb borospincéje is.
A néphagyomány szerint ezen a napon tájegységenként különbözőképpen megjósolják a várható szőlőtermést. A legismertebb ezek közül az időjárás alapján történő következtetés. Ha megcsordul Vince, tele lesz a pince tartja a mondás, vagyis, ha enyhe az idő és olvad a hó (már ha van) ezen a napon, akkor jó termésre számítanak.
Termésjóslás Az Emlékparkban az ún. vincevessző levágásával történik a jövendölés. Ennek során lemetszenek egy vesszőt a szőlőtőről. Ha a rügyek épek, az azt jelenti, hogy a tél nagyobb részét már átvészelte a szőlő, nem fagyott el, így van remény a vidám szüretre. A vesszőt később vízbe teszik, a rügyek kifakadnak, így a hajtások mennyiségéből további következtetéseket lehet levonni a szőlőtőkék állapotára vonatkozóan.
Kihajtott a vicevessző Program hagyományosan délben kezdődik, a főbejáratnál forralt bor és muzsikaszó fogadja a látogatókat. A Szent Vince Borrend vezetésével a magyarországi borrendek és a vendégek együtt vonulnak a skanzen szegedi tanyájába, a vesszővágás helyszínére. Az értékelés után a Szent Vince Borrend új tagjainak próbatételeire és felavatására kerül sor az Árpád-emlékmű előtt, majd kóstolással egybekötött, élő népzenével kísért borbemutató zárja a programot.