szerző: PjotrÉvnyitó hangversenyek a Budavári Mátyás-templomban 2010. január 1-3. Mátyás-templom – Budapest (I. Országház u. 14.)
2010. január 1. 10:00 Wolfgang A, Mozart: Koronázási mise (Krönungsmesse)
Wolfgang Amadeus Mozart (1756, Salzburg - 1791, Bécs) több mint egy tucat misét írt rövid élete során, az elsőt 12 évesen. Míg az operaszínpadon vagy egyes szimfóniáiban Mozart járatlan ösvényekre lépett, egyházzenéjében még nagyon ügyelt a tradícióra.
Miután 1778 decemberében, az éppen Münchenben tartózkodó Mozartot visszahívták Salzburgba, 1779. január 17-én került sor annak az okiratnak a kiállítására, amelyben Hieronymus érsek megbízta a zeneszerzőt a Székesegyháznál és az Udvarnál ellátandó udvari orgonista feladatok lelkiismeretes végzésére.
E szolgálat jegyében készült el 1779. március 23-ára egy Salzburg környéki Mária szobor évenkénti megkoronázási ceremóniájához írt C-dúr Koronázási miséje (Krönungsmesse) szólóénekesekre, kórusra és zenekarra. A mű érdekessége, hogy Mozart - néhány más egyházzenei művéhez hasonlóan - nem alkalmaz mélyhegedűt.
Mozart műve Újév napján, latin nyelvű nagymise keretén belül hangzik el. A Mátyás-templom ének- és zenekarát Tardy László vezényli, orgonán közreműködik Hock Bertalan.
(A nagymisén előadásra kerülő mű a mise részét képezi, ezért meghallgatása ingyenes.)
2010. január 1. 16:00 SOTE kamarazenekar újévi hangversenye
A. Vivaldi: F dúr concerto grosso A. Vivaldi: Quia respexit részlet a Magnificatból J. Haydn: C dúr Orgonaverseny Esterházy Pál: részletek a Harmonia coelestisből W.A. Mozart: F dúr templomi szonáta A. Corelli: G moll Karácsonyi concerto grosso
Közreműködik: Tarkó Magda szoprán Török Ilona mezzo Dr. Kolbe Ilona orgona Dr. Göblyös Péter - orgona Vezényel: Tardy László
2010. január 3.10:00. Vavrinecz Mór: Karácsonyi mise (Christmas mass)
Vavrinecz Mór (1858, Cegléd -1913, Budapest) zeneszerző, zenetanár, egyházi karnagy a Nemzeti Zenedében és az Országos Magyar Királyi Zeneakadémián tanult, mely után zenetanárként működött. 1878-ban tűnt fel több szerzeményével, és emellett tíz évig a Hon és Fővárosi Lapok zeneírója és zenekritikusa volt, de a műirodalom terén is nagy tevékenységet fejtett ki.
Több szimfóniai költeményt, melodrámát, vonónégyest, dalt s éneket írt. 1886-ban nyerte el a Budavári Nagyboldogasszony (Mátyás)-templom karnagyi állását, ahol e minőségében nagy érdemeket szerzett a templomi kar fejlesztése körül. A századvég németes irányának egyik fő képviselője volt.
1892-ben Madách Imre Ember tragédiája nyomán Éva zenedrámáját, később pedig Rosemunde dalművét fejezte be, melyet a berlini opera egyhangúlag elfogadott előadásra. 1895-ben, Frankfurtban általános sikert aratott Ratcliff című zeneműve, amelyet ugyanabban az évben a prágai Királyi Német Színház is bemutatott. Világi műveiből az Abydosi menyasszony nyitányt (1888) és a Dithirambot (1906) a filharmónikusok muttatták be. Rosamunda operáját a frankfurti (1895) és a budapesti Operaház (1900) adták elő.
Vavrinecz Mór itteni működése során számos egyházzenei művet komponált. Mátyás-templom kottatárában jelenleg 3 miséje, 1-1 Requiemje és Te Deuma, valamint 25, zenekarra és kórusra vagy szólistákra komponált kisebb darabja található. Köztük a templom Ének- és Zenekara által január 3-án előadásra kerülő Karácsonyi mise is. Vezényel Tardy László, orgonán közreműködik Hock Bertalan.