hosting: Hunet
r40
  cikkekfotók        
beszámoló [koncert]  2009. december 17. csütörtök   13:59
nincsen hozzászólás

szerző: Utazó
Nils Petter Molvaer
2009. november 20. Millenáris

  Nem mindennapi muzsikus trió járt a Millenárison, Oslóból. Kortárs kísérletező jazzmuzsikus Nils Petter Molvaer vezetett be minket a pszichoanalitikus művészetébe. Nils Petter Molvaer muzsikus kiválóan alkalmazta a computer adta igen szélesen értelmezhető spektrumú tághatárokat. Nem csak, hogy kihasználta, hanem szerves részévé tette szerzeményeivel. Szinte a szimbiózisban éltek a mikrobitek 1/0-k az akusztikus hangszerekkel, a hallott rengeteg kevert effektek és a diszkrét vetített háttérrel.
  
  Kiváló zenei találkozások a trombita (Nils Petter Molvaer), gitár (Stian Westerhus) és komplex dob/ ütős (Audun Kleive) triójuk magma mélységből feltörő elektronikus basszusok és ezerféle effektusok. Remek lebegő utazós hangulatot keltett néhol groove, néhol drum n bass, néhol ambient, néhol house, néhol break műfaji társaikkal operált, valamint a hallott ezerféle effektusok - zajok mind előadásának részét képezték. Nils Petter és társai remek atmoszférát teremtettek itt a Millenárison. Túllépett a hagyományos értelembe vett zenei konvenciókon. Nem szokványos meditatív mélységből táplálkozó előre mutató pszichedelikus utazás részesei voltunk. Itt a gitár zajok, hangok és nem hagyományos értelemben értelmezett akkordok, hegedűvonók és gátlástalanul felhasznált, és a produkcióba beépített vezetékföldelési zajok is korrektül helyet kaptak és mintegy részeseivé váltak miközben az ambient és groove ütemek katonás rendben uralták a produkció nagy részét.
  
  Nils Petter várakozáson felüli izgalmas koncertet adott a Millenárison. Zenei kísérletezései mellett, trombitájából a legjobb hangulatokat hozta ki. Átgondolt meditatív mélységek mellett a zakatoló, lüktetető a groove alapokkal is alaposan megkeverte a produkcióját. Remekül használta fel a rendelkezésre álló Apple notebookját és a hozzárendelt egyéb kütyüket. Előadásának öncéluságának jelét sem mutatta. Semmi felesleges mozdulat, melléfogás, hang nem volt tapasztalható. Minimál és belassult mozgások viszont annál több. Remek atmoszférát teremtett a végig vetített háttérrel, a rávetülő sejtelmes fényekkel, csíkokkal, foltokkal, amelyek mind kiemelték a produkciója hangulatát. Nils Petter tényleg megkomponálta produkcióját.
  
  Ezt erősítette a felhasznált és szerzeményeiben meghatározó helyet kapott effekthegyek. Valamint előadását erősítő két muzsikus lélek is Stian Westerhus- gitáros attraktív művész és Audun Kleive ütős. Végülis Stian Westerhus több mint egyszerű gitárnyűvő. Számtalan project tagja ( Monolithic, Puma, Bladed, Jaga Jazzist, Isungset / Westerhus, Crimetime Orchestra), jelenleg az egyik legkeményebben dolgozó norvég fiatal muzsikus, aki rengeteg energiát tesz és hoz ki hangszeréből nagyon kreatív. Nils Petter másik kísérője Kristoffer Kleive orgonaművész egyik fia Audun Kleive, aki nem kevéssé keresett, mint gitáros társa. Számtalan nem csak hazájában ismert muzsikussal dolgozott együtt (Terje Rypdal, Jon Balke, Charles Lloyd, Marilyn Mazur, Bugge Wesseltoft, Kleive Frode Alnaes, Circulasione Totale Orchestra, Bugge Wesseltoft, Jon Eberson Trio stb.). És legvégül Nils Petter Molvaer, aki sorra ontja magából az albumait ( Hamada 2009, re-vision 2008, ER 2005, Remakes 2005, Streamer 2004, np3 2002, Recoloured 2001, Solid Ether 2001, Khmer 1998). Nils egyben zenész, producer (film, színház és tv) zeneszerző egyszóval kreatív alkotó ember, aki számtalan nálunk is ismert alkotóval együtt pörgött. A Trondheim Konzervatóriumi évei alatt sikerült kifejleszteni a jelenlegi stílusát, és maximumra fejleszteni a pop, rock, funk és a jazz vegyítését a legújabb korok muzsikáival. Számtalan kiváló alkotóval ( Funkstörung, Bill Laswell, Jason Swinscoe / Cinematic Orchestra, Bugge Wesseltoft Matthew Herbert, Bill Laswell és Martin Kollerstb.) dolgozott együtt.
  
  Az előadás komplexitását erősítette és fokozta kísérletező játéka, melyet egyáltalán nem lehet szokványosnak tekinteni, talán csak a partyzó drogos közegben. Az általa megszólaltatott hangok és zajok még ha disszonánsnak is tűntek, a produkció hallgatása közben mégis kiteljesedett és Nils játékát erősítette. Természetesen nem lehetett csak az Ő játékára koncentrálni, mert így együtt-e hármas által vált teljes értékűvé a produkció.
  
  A Millenáris ez alkalommal is egy különleges előadó meghívásával gazdagította székesfővárosunk jelenlévő lakosságát. Nem mintha, ezen novemberben nem kényeztettek volna el többszörösen el bennünket. Tényleg nem bánta meg az aki ezen az estén ellátogatott a Millenárisba, mert Nis Petter által interpretált erős elektronikus alapokkal kombinált kompromisszum mentes kiforrott kísérletező muzsikus pont úgy hatott, mint földije Jan Garbarek művészete. Igaz Garbarek nem fordult ennyire az elektronika irányába! Ő megtartotta az alapokat és az akusztikusok iránti vágyát.


Kulcsszavak:
  nils petter molvaer     stian westerhus     audun kleive 


Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Nils Petter Molvaer

 kapcsolódó cikkek: 

Inspiration from Above III - Stian Westerhus (NO) - Trixie Whitley (BE / USA)

Világsztárok a Millenárison - Nils Petter Molvaer (N)

Nils Petter Molvaer és Zbigniew Namyslowski az Intro fesztiválon

 programajánló: 
2025. április 20.
Swallow The Sun: finn metal hármas élén érkeznek áprilisban
2025. április 29.
Indie ünnep Readingből: Only The Poets az A38-on (A38 Hajó - Budapest)
2025. április 30.
Első önálló bulijával érkezik hazánkba James Hype!
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Airbourne, Asomvel
Rivers of Nihil, Cynic, Beyond Creation, Dååth
Punk legendák a Dürerben: Circle Jerks, Negative Approach és Descendents
Planet of Zeus a Dürerben
Tarja Turunen / Marko Hietala
Suffocation, Angelmaker, Fuming Mouth, Carcosa, Mélancolia
Distant az Analog Music Hallban!
Royal Republic a Barba Negrában
Unleash The Archers, Striker, Seven Kingdoms
Dirkschneider: Amikor a legendák még mindig a színpadon élnek
The Night Flight Orchestra a Dürer Kertben
Trivium, Bullet For My Valentine, Orbit Culture
 kiemelt 
Halflives: májusban visszatér Budapestre a robbanékony alterrock csapat
  
Május 4-én először játszik headlinerként Budapesten az olasz-francia pop-rock formáció, a Halflives

Dave Stewart EURYTHMICS feat. Vanessa Amorossi - Summer Tour
Colosseum: májusban ismét Budapesten a lassan 60 éves rockzenekar
Jean-Michel Jarre kilenc év után tér vissza Budapestre egy látványos elektronikus utazással
Őrült feldolgozásbuli a Dürerben – jön a Me First and the Gimme Gimmes!
 friss hozzászólások 

Pantera, Power Trip, Child Bite (2)
Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 volt    vices & virtues    day of mourning    evolution    szegedi ifjúsági napok    busa pista    karst    corrections house    s beard    röyksopp    szupercsapat    debustrol    billy talent    edvard munch    our existence is punishment    stone sour    faces of suffering    metapay    the inspector cluzo    kobalov    the prodigy    tommy lee jones    slipchaos    davey and the porchmonkies    dead end  

r46
Copyright 2000-2025 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!