szerző: PjotrNyitott Muzeológiai Műhely a Skanzenben 2010. április 1. Szentendrei Skanzen
A Nyitott Muzeológiai Műhely nem más, mint egy önreflexív muzeológiai bemutatóhely. Különlegessége viszont az, hogy itt bárki elsajátíthatja a műtárgyvédelem és -kezelés alapvető szabályait, így akár otthon is képes lesz saját tárgyait, dokumentumait restaurálni, és azokat hosszú távon jó állapotban megőrizni.
A Nyitott Muzeológiai Műhely a Skanzen Örökség Program negyedik projektelemeként, egy önreflexív muzeológiai bemutatóhely építését és működtetését jelenti. A műhely egyrészt gyakorlati helyszín a muzeológiai képzésben részt vevőknek, másrészt az érdeklődő szakmai közönség számára lehetőséget teremt arra, hogy elsajátítsa a műtárgyvédelem és -kezelés olyan alapvető szabályait, amelyekkel saját tárgyai, dokumentumai életét képes hosszú távon megőrizni, s fel tudja ismerni azokat a helyzeteket, amikor az adott tárgy szakképzett restaurátor beavatkozását igényli. A műhellyel egyedülálló lehetőség nyílik megismertetni látogatóinkat a múzeumi szakmai tevékenység fázisaival. Ennek egyik fontos eleme a restaurálási terv alapján zajló állományvédelmi tevékenység nyilvános megjelenítése.
A műhely mobil munkaállomásin a következőkkel lehet majd találkozni: - Tárgyfelismerés, meghatározás, leírás, a szükséges műtárgyvédelmi beavatkozások meghatározása. Eszközei: nagy méretű asztal, illetve guruló állvány, amelyen a meghatározandó tárgyak, dokumentumok elhelyezhetőek, számítógépes munkaállomás a leíráshoz, digitális fényképezőgép, mérőszalag, nagyító, grafikai eszközök. - Tárgytisztítás. Eszközei: állvány, mosómedence, a mechanikus, a vegyszeres és a vizes tisztításhoz szükséges munkaeszközök. A beavatkozást végzők számára kéz- és eszköztisztítási lehetőség. - Tárgy- és dokumentumkonzerválás. Helyszíne ugyanaz, mint az előző, eszközei és anyagai a műtárgyvédelemben használatos eszközök. Alapterület: 15 négyzetméter. - Helyreállítás, a tárgyak előkészítése a kiállításhoz jó és rossz gyakorlatok demonstrációja. Eszközei és anyagai a műtárgyvédelemben és a restaurálásban használatos eszközök. Kifejezetten oktatási célt szolgál, demonstrációs eszközök segítségével zajlik a laikus számára is elvégezhető beavatkozások bemutatása és gyakorlati elsajátíttatása. Külön figyelmet fordít a gyakorlat vezetője a műtárgyvédelmi etika kérdéseire: mit szabad és mit nem tennünk a tárggyal és a dokumentummal. - Dokumentálás, digitalizálás. Lehetőséget jelent a helyreállítás munkafázisainak dokumentálására, valamint a dokumentum vagy tárgy archiválási célt szolgáló fotózására. Installáció és kellék készítés. A múzeumi vagy egyéb oktatási célú felhasználáshoz az eredeti tárgy alapján készítendő kellék meghatározó részeinek elkészítésére szolgál. - Elhelyezés, csomagolás, szállítás. Gyakorlati ismereteket nyújt arra, hogy a tárgyakat és dokumentumokat miként kell szakszerűen tárolni, csomagolni és mozgatni. - Kiállítás- és programtervezés. Az interpretálás technikáinak elsajátítása.