szerző: PjotrHalotti kultuszok és temetkezési rítusok az ókori Aquincumban
Részvételi díj: 700,- Ft
Az előadásra előre bejelentkezés szükséges legkésőbb október 30-ig!
A halál és a temetési szertartás az antik kor társadalmaiban kiemelten fontos szerepet kapott. Rómában majd a birodalom terjeszkedésével párhuzamosan a provinciákban is az elhunytakat az élők lakhelyétől távolabb, főként a településekből kivezető fontosabb útvonalak mentén helyezték örök nyugalomra. A temetkezés és a halotti kultusz fontosságánál elég, ha a Róma városából délkeleti irányba futó útvonalra a Via Appiára gondolunk, amelynek díszes, olykor több emelet magasságú síremlékei még romokban is impozáns látványt nyújtanak. Aquincumban a mai Óbudán Pannonia Inferior provincia egykori helytartói székhelyén a lakosság heterogén összetételéből adódóan igen változatos temetkezési típusok ismertek. A gyakran gazdag mellékleteket tartalmazó hamvasztásos és csontvázas temetkezéseken kívül egyiptomi jellegű, ritkaságszámba menő múmiatemetkezéssel is találkozhatunk. A napjainkban is folyó régészeti feltárásokon nem ritkán kerülnek elő kőből faragott díszes sírépítmények, szarkofágok és sírsztélék, amelyekkel egykor a hozzátartozók elhunyt családtagjaik, vagy ismerőseik emlékét megtisztelték, sírhelyeiket megjelölték.
Az előadáson néhány érdekesebb aquincumi temetkezés bemutatásán kívül a római halotti kultusz és túlvilághit általánosabb ismertetésére vállalkozunk. Az előadás a Magyar Tudomány Ünnepe és a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozatának is része.
Az előadás időpontja: 2009. november 1. 11:00 helyszíne: Az Aquincumi Múzeum (III. Szentendrei út 135.) kiállító épülete