Az elmúlt két évtized a médiumváltások időszaka volt. A radikális technikai átrendeződés kikerülhetetlenül alakította át a személyes és nyilvános kommunikáció formáit, terét, valamint idejét. A mozgóképkészítés lehetősége ma már nem speciális körülmények (pénz, stáb, technika) megteremtésének függvénye, hanem bárki számára adott, aki egy megfelelő mobiltelefonhoz, webkamerához vagy digitális fényképezőgéphez hozzá tud jutni. A helyzet leírása nem rejt értékítéletet, inkább feladatot jelent, mivel reakcióra kényszerít, amelyhez vagyis a megértéshez segítséget a művészet tapasztalatai nyújthatnak.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem intermédia szakán folyó oktatás célja a lehetséges, művészi kifejezésre alkalmas vagy alkalmassá tehető eszközök, módszerek megismertetése a hallgatókkal oly módon, hogy a médiumok közötti tájékozódás az adott eszköz sajátosságainak egyedi, kifejezetten arra az eszközre jellemző lehetőségeknek a felismerése által történjen. Így nem az egyes technikák kerülnek a közös munka fókuszába, hanem a megvalósítani kívánt elképzelés és művészi projekt.
Az intermédia jellegéből adódóan a mozgóképes kifejezés szinte minden változatával találkozhatnak az öt év során a hallgatók, beleértve a 16 és 35mm-es filmvágást, az analóg és digitális videotechnikát, a nonlineáris szerkesztést, az interaktív multimédiát, illetve a 3D computeres vagy world wide webre alkalmazott módszereket. Az egyszerű vágási feladatoktól és blue-box gyakorlatoktól a kollektív remake elkészítéséig, eseményrögzítésig, sőt műelemzésig terjedő spektrum kellően tágas ahhoz, hogy a mindig és mindenhol meglévő technikai korlátok felismerése és elfogadása helyett az adott lehetőségek innovatív felhasználása, kreatív kiterjesztése váljon meghatározóvá.
Az intermédia az elmúlt két évtizedben számos hazai és nemzetközi projekt helyszíne volt, mint az 1991-es (pre-internet) Toronto-Budapest Video-bridge, a három Metafórum konferencia, a négy alkalommal megrendezett Médium-analízis (egész napos tévénézés) című kollektív akció vagy a Budapesti Francia Intézettel közösen szervezett Videológia fesztivál, s számos alkalommal voltak láthatók itthon és külföldön videoösszeállítások, antológiák a hallgatók munkáiból. Első alkalommal kerül azonban sor olyan átfogó kiállításra, amely láthatóvá teszi ezt a folyamatot, bemutatva a korai munkáktól a legfrissebbekig mindazt, amit az adott hely és időkeret lehetővé tesz, remélve, hogy ez az esemény egy sorozat kezdete és rendszeressé válik.
A Pixel Galériában látható kiállítás nyitvatartási időszakában számos kapcsolódó rendezvényre kerül sor, így nyilvános, kihelyezett órákat, speciális vezetéseket tartanak az intermédia hallgatói és tanárai. (PM)