előzetes [koncert] 2009. szeptember 14. hétfő 15:46
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrOregon (USA), Escurial gitárzenekar az A38-on 2009. szeptember 21., hétfő 20:00.,A38 -Budapest
Belépő elővételben: 6500 Ft, a koncert napján: 7000 Ft.
2009 szeptembere kétségkívül a különleges zenei produkciók hónapja lesz az A38 Hajón. Két héttel az Újbuda Jazzfesztivál után, és a Ship of Fools bemutatójának másnapján az hetvenes-nyolvanas évek egyik legnagyobb hatású dzsesszegyüttese, a Ralph Towner vezette Oregon lép fel az A38-on. Az indiai, keleti hatásokat a folkkal és a dzsesszel ötvöző kvartett hét év után először jár Magyarországon. Az előzenekar a néhány hónapja trgikusan elhunyt Gasner Jánosnak emléket állító Escurial lesz.
Az Oregon túlzás nélkül a kortárs dzsessz egyik legfontosabb zenekara. Mély és alapvető hatást gyakorolt a hetvenes-nyolcvanas évek improvizatív zenéjére, de a kortárs popra és világzenére is. A kvartett tagjai, Ralph Towner, Paul McCandless, Glen Moore és (az azóta tragikus balesetben elhunyt) Collin Walcott egyedülálló hangszerelésű, félreismerhetetlen, a tradicionális nyugati dzsesszt, az indiai és keleti zenéket, a folkot és a fúziós dzsesszrockot ötvöző zenei világa a mai napig élő forrása a zenekultúrának.
A gitáros Towner és és a multiintrumentalista (zongorán, bőgőn, hegedűn egyaránt kitűnően játszó) Walcott a University of Oregon hallgatóiként ismerkedtek össze, és 1969-ben a folkénekes Tim Hardint kísérték a Woodtock Fesztiválon. Ez volt a belépő a „world jazz” egyik úttörő zenekarába, a Paul Winter Consortba, amiből - McCandless-szel és Walcott-tal kiegészülve - tulajdonképpen kinőtt az Oregon.
A hetvene évek elejének poszthippi fúziós hulláma és világzenei érdeklődése hatalmas sikert hozott az Oregonnak. Az első lemez, a Music of Another Present Era klasszikus csúcsművé vált, tökéletesen beletalálva a korhangulatba. A Mahavishnu Orchestra és Ravi Shankar korszaka volt ez, és az Oregon zenéjében az indiai zenei hagyomány békésen megfért Towner virtuozitásával, Walcott ihletett tablajátékával McCandless oboájának sajátos hangzásával. Az Oregon népszerűségét mélyen jellemzi, hogy - az anekdota szerint - az Apollo 15 űrhajósai Ralph Towner-szerzeményeket hallgattak a háromnapos expedíció során, és a Hold két kráterét, az Icarust, illetve a Ghost Beadst ezek után nevezték el.
Walcott 1984-es halála némiképp megtörte az Oregon lendületét, de hamarosan új ütőhangszeres érkezett - nem kisebb név, mint Trilok Gurtu személyében, aki öt évet töltött a zenekarban. 1996 óta Mark Walker a negyedik tag. Bár az Oregon időközben visszatért a „hagyományosabb” dzsesszhez, a tagok és a zenekar alapvető nyitottsága megmaradt: örmény népzenészekkel éppúgy készítenek lemezeket, mint a Moszkvai Szimfonikusokkal. Az Oregon védjegyzerű hangzása is változatlan: éteri hangulatok keverednek virtuóz szólókkal, finom keleti hatásokkal, és folkos futamokkal.
A modern dzsessz történetének egyik leghíresebb, alapvető zenekarának fellépése különleges esemény az A38 Hajón.
A zenekar tagjai:
Ralph Towner: akusztikus gitár, billentyűsök Paul McCandless: oboa, fúvósok Glen Moore: bőgő, hegedű, billentyűsök Mark Walker: ütőhangszerek
Lemezek:
1000 Kilometers, 2007 Prime, 2005 In Moscow (a Moszkvai Rádió Szimfonikus Zenekarával), 2000 Music for a Midsummer Night´s Dream, 1998 Northwest Passage, 1997 Beyond Words, 1995 Troika, 1993 Always, Never and Forever, 1991 45th Parallel, 1989 Ecotopia, 1987 Crossing, 1985 Oregon, 1983 Roots in the Sky, 1979 Moon and Mind, 1979 Out of the Woods, 1978 Violin (Zbigniew Seiferttel), 1978 Friends, 1977 Together (Elvin Jonesszal), 1976 Winter Light, 1974 Distant Hills, 1973 Music of Another Present Era, 1972
Az Escurial gitárzenekar tulajdonképpen alkalmi társulásnak indult. A madridi királyi palota eltorzított neve a franciául író belgiumi avantgárd szerző, Michel de Ghelderode egyik darabjából származik, amit a kilencvenes évek közepén terveztek Magyarországon bemutatni. A darab csak pár előadást ért meg, ám a kísérőzenét komponáló szerzők (Dévényi Zoltán, Novák Imre, Méhész Zoltán János és Gasner János) koncert formájában tovább vitték a nevet. A különleges, a gitár minden lehetőségét kihasználó Escurial valahol a dzsessz, az avantgárd, az underground, a flamenco határvidékén kóborol. A koncertnek tragikus aktualitást ad, hogy Gasner János (aki voltaképp az egész produkció szellemi atyja volt) pár hónappal ezelőtt hunyt el. Egykori társai az ő emléke előtt kívánnak tisztelegni az Escurial felújításával.
A trió tagjai:
Dévényi Zoltán: akusztikus gitár Novák Imre: akusztikus gitár Méhész Zoltán János: elektromos gitár