hosting: Hunet
r32
  cikkekfotók        
lemezajánló [nagylemez]  2002. december 23. hétfő   10:48
nincsen hozzászólás

szerző: U. N./ Hammer Music Production
Stratovarius: Elements Pt. I.
A szimfonikus metál királyai visszatértek Nuclear Blast

  Dallamos és klasszikus...

  A Stratovarius visszatért! Az 1984 (!) óta működő, és jó ideje a klasszikus zenei hatásokban bővelkedő, szimfonikus heavy metal vezető zenekarának számító csapat újra túlszárnyalta eddigi munkáit! Minden addigi sikerüket felülmúló 2000-es albumuk, az Infinite után (melynek turnéján hazánkban is adtak egy hatalmas koncertet) a finn metalkirályok tartottak egy kis szünetet. Ezt az időt sem tétlenkedéssel töltötték persze (aki ismeri a csapatot, az tudja, hogy ezen fanatikus zenészek számára elképzelhetetlen, hogy ölbe tett kézzel üljenek). 2001-ben Nuclear Blast kiadta az Intermission című, csupa különleges ritkaságot felvonultató válogatást, a tagok közül ketten, Timo Timo Tolkki gitármágus, illetve Timo Kotipelto énekes is szólóalbummal jelentkeztek. És persze nekiláttak megírni az új mesterművet.
  
  Már a boltokban van az új albumot megelőző első kislemez, mely a tipikusnak is mondható Stratovarius himnuszhoz, az Eagleheart-hoz készült. Ez a dal csakis az olyan örökérvényű Strato-darabokkal emlegethető egy lapon, mint a Hunting High And Low vagy az S.O.S. A maxi egyébként tartalmazza a dal két verziója mellett a kiadatlan Run Away nótát is.
  
  A Stratovarius 1984-ben alakult, még Black Water néven, s fő hatásaik a Black Sabbath és Ozzy Osbourne voltak. Egy évvel később szállt be a csapatba Timo Tolkki, aki egy ideig énekesként is közreműködött. Ekkoriban léptek arra a dallamos és klasszikus zenei hatású zenei útra, mely mai stílusukig vezetett. Timo hozta a saját hatásait: Ritchie Blackmore, a Deep Purple és a Rainbow legendás gitárosa, valamint a barokk zene voltak legfőbb kedvencei. A banda Helsinki-ben próbált és koncertezett, s első demójuk 87-ben jelent meg az alábbi dalokkal: Future Shock, Fright Night, Night Screamer. Két további kislemezt követően, 89 májusában jelent meg bemutatkozó albumuk, a Fright Night.

  Komplexitás, monumentalitás...

  További lemezeik (Twilight Time, Dreamspace, Fourth Dimension) az egész világon megismertették a Strato nevét, s kialakították masszív underground státuszukat, mint kimagasló klasszikus hatású dallamos metal zenekar. Mindegyik albumuk hordozott valami sajátosat, mindegyik daluk mestermunka volt. Ám Timo Tolkki úgy döntött, ezen a szinten már nem elég, amire ő képes a hangszálaival, s nekiláttak énekest keresni. Még hirdetéseket is megjelentettek, ám valaki emlékezett egy jó hangú srácra Lappajärvi-ből, akit aztán Tolkki fel is hívott. Így került a zenekarba Timo Kotipelto, aki már az első közös jammelésen azonnal meggyőzte leendő társait képességeiről. Már az ő hangját hallhatjuk a négyes sorszámot viselő Fourth Dimension albumon. Az album címe igen beszédes, hiszen a csapat számára valóban új dimenziót nyitott Kotipelto éneke. A 95 márciusában kiadott anyag fogadtatásáról mindent elmond, hogy megduplázta az előző Dreamspace eladásait.
  
  Ezt követően került a zenekarba két újabb zenész-óriás, Jörg Michael dobos és Jens Johansson billentyűs. A velük készült Episode egy drámai, melódikus és szimfonikus metal album lett, amin egy 40 tagú kórus és egy 20 tagú vonós zenekar is szerepelt. A következő Visions album még tovább ment: felkerült a finn lemezeladási Top 40-be, s 24 hétig ott is tartózkodott! Ez volt a Strato történetének első finn aranylemeze (20.000 eladott példány után).
  
  A következő Destiny is megfejelte az addigi sikereket. Utána a Chosen Ones című best of válogatás következett. Ezután szerződött a csapat a Nuclear Blast kiadóhoz. Első közös kiadványuk 2000-ben a Hunting High And Low kislemez volt, amit a zseniális Infinite album követett. Ez a lemez a Stratovarius-t napjaink egyik legfontosabb, legsikeresebb metal zenekarává tette.
  
  A sztori pedig most folytatódik egy olyan albummal, mely komplexitásában, monumentalitásában, progresszivitásában a korai albumokat idézi, ugyanakkor kétség sem fér hozzá, hogy az Eagleheart-jellegű daloknak köszönhetően ezalkalommal is beszélhetünk majd az aktuális Strato-slágerekről.
  
  A Stratovarius visszatért, örvendezzünk! Annál is inkább, mert a 2003-as Elements Tour április 25-én hazánkat is érinti! A Petőfi Csarnok falai közt ráadásul nem csak a Strato-t csodálhatjuk majd meg, de ott lesz a stílusirányzat másik ásza, az amerikai testvérbanda a Symphony X, valamint a Strato kistestvéreként is aposztrofálható, Timo Tolkki által fölfedezett, szintén finn Thunderstone is. (Jegyrendelés, további koncertinfo: www.concerto.hu). Igazi ajándék lesz ez a koncert azoknak, akik a Zenét önmagáért szeretik (de persze a látványos show sem marad el)!
  
  
  Felállás:
  Timo Tolkki - gitár
  Timo Kotipelto - ének
  Jari Kanulainen - basszusgitár
  Jens Johansson - billentyűs hangszerek
  Jörg Michael - dob
  
  Diszkográfia:
  Fright Night (1989)
  Twilight Time (1992)
  Dreamspace (1994)
  Fourth Dimension (1995)
  Episode (1996)
  Visions (1997)
  Visions Of Europe- Live (1998)
  Destiny (1998)
  Chosen Ones - Best Of (1999)
  Hunting High And Low (2000)
  Infinite (2000)
  Intermission (2001)
  Eagleheart (2002)
  Elements Pt. I (2003)



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Nuclear Blast

Stratovarius honlap

 programajánló: 
2024. november 21.
Et Citera - Dömény Krisztián önálló estje
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Vented: Cruelty And Corruption
Drawing: Vol. 6
KabinLáz: Kihajolni Veszélyes EP
Born Again: Mesevilág
Agregator: Semmiből – A Semmin Át
Impovizatív jazztechno performansz Szipka-loops új lemeze
Frank Blackfire: Back On Fire
Megjelent a Quimby 25 éves születésnapi Aréna koncertje DVD-n
Megjelent a Tárkány Művek negyedik nagylemeze: Magyar konyha támad
Sabaton: The Last Stand
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 withem    kispál attila    the last charge    cryptopsy    bootsie    rhapsody of fire    david guetta    a sötét lovag    aws    warren riker    sziládi mónika    the last charge    whitesnake tribute band    stone    trident    crest of darkness    dilis szerelem    moonsorrow    earth wind & fire experience    cannes    rock in vienna    adrian smith    sadist    jon oliva    the new roses  

r45
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!