szerző: PjotrNight Colours - Kerekes Band a Fogadóban 2009. június 4., csütörtök, Millenáris Fogadó
Ez a banda az, amire feltétlenül le kell csapni. Top of The World, Songlines ****
A Kerekes Band autentikus gyimesi és moldvai népzenét játszó együttesből hosszú, kitartó tanulás és örömzenélés során csiszolódott a magyar népzene dallamait a populáris könnyűzene legkülönbözőbb műfajaival elegyítő zenekarrá. Korszakalkotónak is nevezhető újításuk, hogy az autentikus magyar népzenét funk, jazz, rock, pszichedelikus és elektronikus zenei műfajokkal társítva formálják egy egészen szokatlan, általuk csak ethno funk-ként aposztrofált stílussá. Zenéjük átütő ereje és természetessége abban rejlik, hogy nem a közhelyes Béreslegény típusú örökzöldek feldolgozásával próbálnak meg valami nagyon magyart létrehozni. Hangzásuk egyediségét éppen kompaktsága adja: az egymással máskor köszönőviszonyban sem lévő műfajok egymásba fonódva, egymástól elkülöníthetetlenül jelennek meg.
A zenekar alapító tagjai, a furulyás Fehér Zsombor és testvére, Fehér Viktor dobos az 1995-ben alakult együttes zenei alapjait erdélyi és palócföldi népdalgyűjtő körútjaikon és gyimesi mestereik, Tímár János és Tímár Viktor kezei alatt fektették le. Ennek eredményeként született meg Hungarian Folk Music From Gyimes and Moldva (Periferic Records, 2001) címmel első, majd második Fütyül a masina (Periferic Records, 2003) című lemezük. Ez utóbbit két mesterükkel közösen készítették. Szülővárosukban, Egerben már több mint egy évtizede tartott táncházaik során bebizonyították: zenéjük teljes mértékben kielégíti a táncoltatatás igényeit, a könnyűzenei műfajok pedig a magyar népzenével karöltve önálló és igényes zeneként képesek funkcionálni. Az együttesből hivatalosan is jelezve a határozott váltást 2003-ban Band lett, s a tagok többé nem parancsoltak megálljt a népzene jól kitaposott ösvényéről letérve új zenei utakat kereső lépteiknek. A gyakorlatban is zöldutat kapott hát Zsombor Jimi Hendrix-fanatizmusa vagy éppen James Brown-tól kezdve Bob Marley-n és a Jamiroquai-on át a Dreadzone-ig terjedő muzikális hatások sora. A brácsás Csarnó Ákos és a kobozon egy gitáros lazaságával játszó Námor Csaba mellé ekkor csatlakozott a basszusgitáros Kónya Csaba, akivel tökéletessé egészült a zenekari felállás. Akusztikus, autentikus hangszer és elektronika így már közös erővel járulhatott hozzá a Kerekes Band koncertjein élvezhető letisztult és összetéveszthetetlen hangzáshoz. A nemzetközi és hazai siker nem sokáig váratott magára; a legelismertebb világzenei magazin, a brit Songlines Pimasz című lemezüket 2006 októberében beválasztotta az év legjobb világzenei albumai közé. Egy évvel később a Gotan Project, Ali Farka Toure és Toumani Diabaté lemezei mellett a Pimaszt választották az olvasók az év albumává. A korong 2007-ben itthon kiérdemelte az aranylemez státuszt, majd Fonogram díjra jelölték az év legjobb világzenei albuma kategóriában. 2008-ban az Oktatási és Kulturális Minisztérium a Kerekes Bandet választotta az Európai Unió által meghirdetett Kultúrák Közötti Párbeszéd Európai Évének magyarországi nagykövetévé. 2008 szeptemberében a Kerekes Band kihozta második nagylemezét Fel a kalappal! címmel, amely a Pimasz útján járva, de azt továbbgondolva, méltó folytatása az előző nagysikerű lemeznek. A Kerekes Band valami olyan friss nektárt csepegtet a magyar világzenei éra sokszor szentimentális, leültetős attitűdjébe, amitől a minőségi zene a táncoltató szórakoztatás eszközévé válik, és túllép a műfaji határokon.
Jelentősebb koncertek: - Zeneakadémia (2001) - Művészetek Palotája (2007) - Sziget Fesztivál (2007, 2008) - Vidor (Happy Art) Fesztivál (2007) - A38 Állóhajó (2006, 2007, 2008) - Művészetek Völgye (2006, 2007) - Europees Muziekfestival, Belgium (2002, 2003) - Suklegos Modern Folk Festival, Litvánia (2004) - Pori Folk Festival, Finnország (2005) - Rootin´ Aboot fesztivál - Skócia (2007) - Pulse (Festival of Central and Eastern European Music) - London (2007) - Írország: hét állomásos turné (2005, 2006, 2008) - World EXPO, Zaragoza, Spanyolország (2008) - Interceltico Festival, Sendim, Portugalia (2008) - Ocho Rios Jazz Festival, Jamaica (2008) - 29th International Jazz Festival, Saalfelden, Ausztria (2008)