szerző: PjotrBlue Note Trip - Where Dance Meets Jazz 2009. április 11., szombat 21:00. A38 - Budapest
Belépő elővételben: 2000 Ft, a koncert napján: 2500 Ft.
Az A38 Hajó dzsesszes-táncos partisorozata, a Blue Note Trip áprilisban ötödik részéhez ér. A rezidens lemezlovas, DJ Maestro mellett ezúttal a hölgyeké a főszerep. Négy csodás énekesnő és egy szaxofonoslány méri össze erejét a kőt koncerten és az azokat követő gigantikus jamben.
Manapság nagy divat, hogy a dzsessz történetének legfontosabb kiadói hivatalos válogatáslemezeket adnak ki - a túlzás nélkül legjelentősebb címke, a Blue Note sem tett másként. A kiadó fantasztikus archívumából a holland DJ Maestro válogat és tölti meg a legfinomabb táncos darabokkal a Blue Note Trip című sorozatot. Vad szvingek, hűvös bossa novák, laza balladák és rohanós bebopok váltogatjk egymást az immár hetedik duplalmezéhez érkezett lemezsorozaton, és az ehhez kapcsolódó partik ugyanezt a hangulatot idézik: a dzsessz aranykorát, amikor a szabad improvizácó, az ördögi ritmusok, a varáslatos technikai tudás még nem vált el élesen a tánczenétől. Igazi, forró, jól táncolható muzsikák követik egymást DJ Maestro válogatásában, aki ezeket a floorfiller-killergroove zenéket mutatja be rendszeresen az amszterdami Melkweg klubban - és mostanában az A38 Hajón is. A partik különlegessége, hogy az A38 Hajó minden alkalommal az európai nujazz legjobb képviselőit hívja el vendégfellépőnek a maestro mellé. Mellettük pedig a magyar szcéna jeles képviselői és zenekarai izzítják a hangulatot.
A Room Eleven egy utrechti kollégiumi üzenőfalra kiragasztott cetlinek köszönheti létrejöttét. 2001-ben az akkor még (és persze most is) drámaian fiatal énekesnő, Janne Schra e cetlivel keresett szerzőtársat, amit aztán sikeresen meg is talált Arriën Molema személyében. A páros már a kezdetektől igen pontosan tudta mit akar: finom akusztikus dzsesszt ötvözni szofisztikált popzenével. Schra és Molema hamar meglelte a tökéletes popdal receptjét, amit a Room Eleven 2006-ban megjelent első lemezének, a lényegretörő című Six White Russians and and a Pink Pussicat kirobbanó sikere is bizonyította. A lemez pillanatok alatt platinalemez lett, és a slágereket, mindenekelőtt a Bitchet vagy a Sad Songot tízezrek éneklik a holland fesztiválokon.
A hirtelen jött népszerűég szerencsére nem borította meg a zenekart. A bűbájos, ám igen céltudatos Schra kisasszony pontosan tudta, hogy hogyan lehet továbblépni. Gondolt egy merészet, és felkérte közreműködésre gyerekkori ideálját, a a New Yorkban élő dalszerző-énekesnőt Dayna Kurtzot. Legnagyobb meglepetésére Kurtz válasza pozitív volt, és a Room Eleven kisvártatva egy New York-i stúdióban találta magát, az új lemez felvételei közepette. Rohammunkában, pár hét alatt készült el a sokatmondó című Mmmm... Gumbo? album: sokatmondó, mert pontosan leírja a zenekar stílusváltozását. A jólfésült, nagypolgári jazzpop a múlté, annál nagyobb szerepet kapott viszont a charlestonos, bluesos, bendzsóhangzású louisianai dzsessz, némi Django Rheinhardt-os manouche beütéssel. Janne Schra kislányos, Billie Holidayre emlékeztető hangja tökéletesen illeszkedik e stílushoz. Egyszóval: ebben a zenében benne van minden, akár a gumbóban, ebben a jellegzetes New Orleans-i „mindent-bele” ételben: friss, fűszeres, laktató, de nem fekszi meg a gyomrot.
A zenekar tagjai: Janne Schra: ének Arriën Molema: gitár Tony Roe: billentyűsök Lucas Dols: bőgő Maarten Molema: dob
A bűbájos, és nem mellékesen elképesztően érett hangú Harcsa Veronika zongorán és szaxofonon kezdte, majd hét évvel ezelőtt vágott bele az éneklésbe. A jelenleg dzsesszéneket tanuló ifjú hölgy könnyedén mozog a különböző műfajok között, így lehetséges, hogy klasszikus sztenderdeket éppoly elegánsan és nagyvonalúan énekel, mint mondjuk az Erik Sumo Band elektrocountry-kacatpopjait, alternatív szinházi előadásokban éppúgy részt vesz, mint a Korai Öröm koncertjein.
A kvartett első lemeze Speak Low címmel 2005-ben jelent meg és 2007 júliusában került kiadásra Japánban, és megjelenésekor rögtön a legnagyobb japán lemezbolthálózat, a Tower Records vokális jazz eladási listájának élére ugrott. Ezt követte a You Don´t Know It´s You című album - immár saját számokkal és hasonló sikerrel. A zenekar harmadik albuma albuma Red Baggage címmel tavaly jelent meg, rajta a megszokott, finom, füstös, elegáns vokális dzsessz, Harcsa Veronika egyedülálló szerzeményeivel és hangjával.
A kvartett tagjai: Harcsa Veronika: ének Blaho Attila: zongora Majtényi Bálint: dob Oláh Zoltán: nagybőgő
A vendégzenészek pedig, akik a koncertek mellett DJ Maestro szettjébe is belekontárkodnak: a Barabás Lőrinc Eklektric két kitűnő énekesnője, Sena és Fábián Juli, illetve a német-holland szaxofonoslány, Susanne Alt, aki az európai jazz-funk új, Candy Dulferhez haonló üdvöskéje, valamint a New Cool Collective fáradhatatlan dobosa, Cyril Directie.
Pár nappal a buli után, április 15-én egy igazi Blue Note Trip különkiadásra kerül sor: az egykor Herbie Hancock-feldolgozásáról, a Cantaloopról elhíresült londoni US3 lép fel a Premecz Quartet társaságában, hogy egy súlyos jazzy-hiphop attakkal rohanja le a budapesti közönséget.