szerző: PjotrBuddhizmus Ma előadássorozat Gyémánt Út buddhista központ – Budapest (VII. kerület Huszár u. 7-9.)
A Buddhizmus
Az öt világvallás egyike, amelyben külön hangsúlyt kap az együttérzés és a tolerancia. Azonos világon kell osztoznunk, ezáltal mindannyian össze vagyunk kapcsolva. Környezetünknek hasznára válva, a mi egyéni világunk is gazdagabbá válik. Buddha tanításait szanszkritül dharmának, tibetiül csönek hívják. Mindkettő azt jelenti: ahogy a dolgok vannak. Tehát a buddhizmust tekinthetjük úgy, mint eszközöket, amelyek lehetővé teszik számunkra, hogy a dolgokat úgy lássuk, ahogy valóban vannak itt és most. A buddhizmusban nincsenek dogmák, és megengedi, hogy bármit megkérdőjelezzünk. Buddha tanításai a test, a beszéd és a tudat szabadságának teljes kifejlesztését célozzák.
A Gyémánt Út
A buddhizmus három nagy „útjából”, a főleg Tibetben, Bhutánban és Nepálban fennmaradt változatot vadzsrajánának, magyarul „Gyémánt Út”-nak nevezik. (Ezt a nevet kapták a Láma Ole Nydahl által alapított világi buddhista közösségek is világszerte.) A Gyémánt Útról azt tartják, hogy tartalmazza az összes módszert, amit Buddha tanított, magas szintű gyakorlatait alkalmazva követői gyors fejlődésre számíthatnak.
Láma Ole Nydahl és közösségei
A tibeti buddhizmusnak négy nagy iskolája van, ezek egyike a Karma Kagyü, amely főként a meditációra helyezi a hangsúlyt, és képes egy hiteles tanítón keresztül hozzásegíteni bennünket a tudat természetének közvetlen megtapasztalásához. Ezeket a hatékony módszereket a történelmi Buddha tanította legközelebbi tanítványainak. Később indiai mahasziddhák Padmaszambhava, Tilopa, Naropa, Maitripa és a híres tibeti jógik, Marpa és Milarépa őrizték és adták tovább ezeket a tanításokat. A XII. században a szerzetes Gampopa továbbadta e tanításokat az első Gyalva Karmapának, Tibet első tudatosan újraszülető lámájának. A vonal vezetője jelenleg a 17. Karmapa, Táje Dordzse. Ole Nydahl és felesége, Hannah voltak a 16. Karmapa, Rangdzsung Rigpe Dordzse első nyugati tanítványai. Karmapa 1972-ben bízta meg őket azzal, hogy világi meditációs központokat hozzanak létre Nyugaton. Jelenleg több mint ötszáz centrum működik világszerte, Magyarországon 25 található. A központok hierarchia nélkül, bárki számára nyitottan dolgoznak, nyilvános tanításokkal és meditációkkal.
Áprilisi program:
Április 6.: Szilágyi Róbert: Az „itt és most” művészete Április 13. : Puskás Gergely: Buddhizmus nyugaton Április 20: Kőszegi Zsuzsa: Az átadás: Mitől maradt fent? Április 27: Dénes András: Amit a buddhizmusról tudni akarsz Május 4.: Major Péter: Nem változó értékeink
Kezdés: minden alkalommal este 8 órakor
A tanítások mindenki számára nyitottak és az előadások ingyenesek.