film [filmszemle] 2002. november 21. csütörtök 12:27
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaPlázaláz
A film
2002. december 4.-én este 8 órakor lesz a Plázaláz című táncfilm bemutatója az UCI Palace MOM Park (Budapest, Alkotás út 53.) digitális vetítőtermében. Utána 9 órától a Titusz és a Carbonfools koncertje lesz látható és hallható.
Plázaláz
Öt ember teszi mindennapi köreit egy térben. Függetlenek egymástól, mégis elválaszthatatlanok, hiszen helyük a „plázában” korlátozott. A pályájuk keresztezi egymást. Tartós változást egymásban nem okozhatnak, maximum elváltozást. A vágy és az agresszívitás mozgatja őket egymáshoz-egymástól. Kitörni ebből nem lehet. Minden kísérlet hiábavaló!
Úgy érezzük, ma a film sokkal közelebb áll a fiatalokhoz, fogékonyabbak erre a műfajra, és ezzel közelebb lehetne hozni őket a tánchoz.
Ebben a filmben a koreográfia alapját a hip-hop tánc és a néptánc adta. Az egyik, a legfiatalabb táncstílus, míg a másik az egyik legrégebbi. Ez a két, egymástól látszólag teljesen idegen stílus a táncosok személyiségén, képességein formálódva-torzulva érik össze és nyeri el (egyelőre) végleges formáját.
Az, ami a színpad adta térben elveszni látszik, az a film eszközeivel közelebb hozható, és jobban megfigyelhetővé, értelmezhetővé válik.
A táncfilm Magyarországon teljes mértékben - de méltánytalanul - elfelejtett műfaj. Azért is gondoltuk úgy, hogy belevágunk, egy koreográfussal (Mándy Ildikó), egy fotográfussal (Dusa Gábor) öt táncossal (Bodor Ildikó, Pozsár Kitti, Balogh Csaba, Dékány Zoltán, Kis Zoltán) és néhány baráttal a kamera mögött (Árva László, Molnár Gábor).
A helyszín egy „pláza”, hiszen a bevásárlóközpont korunk jellemző élettere, „találkahelye” akár szeretjük, akár nem - elkerülni, nem betérni egyre nehezebb.
A táncfilm leglényegesebb eleme a koreográfia mellett a zene, amelynek szerzője Titusz és a Carbonfools zenekar.
Az alkotók
Mándy Ildikó az Artus Színház alapító táncos- koreográfusa volt, jelenleg saját együttes megalapításán dolgozik.
Kék Hétfő című alkotásával 1993-ban debütált koreográfusként. Ezzel elnyerte a Fővárosi Önkormányzat az évad legjobb alternatív előadás díját.
Folyamatosan készítette munkáit a Közép- Európa Táncszínház, a BM Duna Művészegyüttes számára.
1999-ben XYZ című tánc-látványszínházi előadása a veszprémi II. Országos Kortárs Összművészeti Fesztiválon alkotói díjat kapott.
„Munkáira egyaránt jellemző az emberi viszonyok és érzelmek kíméletlenül pontos ábrázolása, és a legújabb technikai vívmányok bevonása az alkotói folyamatba.”
Halász Tamás
Dusa Gábor fotóriporter évek óta foglalkozik a modern tánccal, több kiállítása is volt ebben a tárgyban. Szinte az összes jelentősebb napilapban és kulturális heti-, havilapokban jelentek meg fotói erről a műfajról (többek között a Narancsban is éveken keresztül). Néptáncosként a színpad másik oldalát is megjárta, így elég beható ismereteket szerezhetett a táncról.
A mozgóképpel, mint formával még csak mostanában kötött közelebbi ismeretséget, főképpen független színházi tánc előadásokon készített videók formájában.