magazin [kiállítás] 2008. december 25. csütörtök 14:46
nincsen hozzászólás
szerző: Millenáris.HuNépünk genetikai családfája 2008. március 22-ig. Millenáris Jövő Háza Kiállítás - B épület - Budsapest
Nyitva tartás: kedd-vasárnap: 9.0017.00, szombat-vasárnap: 10.0018.00 A kiállítás január 1-19 között zárva tart
A National Geographic Channel neves magyar tudósok bevonásával hozta létre a Népünk Genetikai Családfája című kiállítást, amely különféle tudományterületeken keresztül vizsgálja meg a magyar nép eredetére vonatkozó elképzeléseket. Honnan jöttünk? Mit hoztunk génjeinkben az őshazából? Mennyiben vagyunk még rokonai honfoglaló őseinknek? Ezekre és hasonló kérdésekre keres választ a kiállítás.
Az összeállítás rendhagyó módon kezdeményezett együttműködést a bölcsészettudományok és a természettudományok művelői között, annak érdekében, hogy az igazsághoz minél közelebb álló, a magyar kutatási eredményeket legátfogóbb módon bemutató anyag jöhessen létre. A program a történészek, antropológusok és genetikusok kutatómunkájának szintetizálásával sokoldalúan mutatja be e gyakran vitatott téma kérdéseire adható válaszok sokszínűségét. A magyar kultúrtörténet kutatásában hagyományosan több tudományág képviselői működnek közre: történészek, régészek, nyelvészek, akik a régmúlt tárgyi, írásos és nyelvi emlékeit keresik, az embertan (antropológia) művelői pedig őseink csontjait faggatják haszonnal A genetika forradalmi fejlődése az emberiség származását is teljesen új megvilágításba helyezte. A magyar kutatók is éltek a genetika új lehetőségeivel, nemzetközi együttműködések keretében és a hazai kutatási bázisokon. E kiállítás alkalmat nyújt az eredmények bemutatására is. olvashatjuk Dr. Czeizel Endre gondolatait az Előszóban.
A kiállítás három szemszögből járja körül a témát: a genetikai témájú tartalmak létrehozásában Dr. Czeizel Endrén kívül az MTA SZBK Genetikai Intézetének igazgatója, Dr. Raskó István professzor (régészeti genetika) és az OSZMK munkatársa Dr. Béres Judit vettek részt. A magyarságot antropológiai szempontból Dr. Fóthi Erzsébet (Magyar Természettudományi Múzeum) vizsgálta. A régészeti-történelmi tárgyú fejezeteket Dr. Fodor István (Magyar Nemzeti Múzeum) és Dr. Pálóczi Horváth András (Károli Gáspár Református Egyetem) szerezték.
A kiállításon végighaladva megismerhetjük a Kárpát-medence benépesülésének folyamatát, a magyarságra jellemző embertani típusokat, a honfoglalás előzményeit és az őshaza elhelyezkedéséről alkotott elméleteket. Ezt követően bepillantást nyerünk a hazánkban végzett népességgenetikai vizsgálatok eredményeibe, a jellemző betegségcsoportok genetikai hátterébe, de választ kapunk számos aktuális népegészségügyi problémánkra is. Pl.: vajon a tejcukor-érzékenység, az AIDS vagy a TBC jobban súlyt-e bennünket, mint más népeket? Léteznek-e olyan betegségek, amelyek a magyar zsidó vagy roma lakosságra jellemzőek? Végül a mai és a honfoglaláskori csontokból nyert genetikai információk alapján összevethetjük, hogy a ma élő, illetve a honfoglaláskori népesség milyen rokonságban áll egymással, valamint mely népcsoportokra jellemző genetikai bélyegeket hordoz.
A National Geographic Channel a témához méltó módon hazai alkotók művészeti alkotásain és képein keresztül érzékelteti a magyar kultúra és táj gazdagságát. Az illusztrációk között szerepel a Feszty-körkép részlete, Fáy Aladár, László Gyula és Boldog Zoltán munkái, Benkő Mihály fotói, továbbá honfoglaláskori műkincsek is. A kiállítást továbbszínesítik a Magyar Természettudományi Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum kiállított műtárgyai, amelyek a nagyközönség számára egyébként nem hozzáférhetőek. Honfoglalás kori tarsolylemezek és hajfonatkorongok, arcrekonstrukciók és koponyák, köztük a kor agysebészetének fejlettségét igazoló lékelt koponya vezet minket ebben az időutazásban.
A kiállítás a Jövő Háza Kiállításra váltott belépőjeggyel látogatható!