előzetes [koncert] 2008. december 13. szombat 15:36
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrKretens, Aurora, Elit Osztag Koncert az A38-on 2008. december 23. A38 - Budapest
2008. december 23-án egy megelőlegezett karácsonyi ajándékkal szeretne kedveskedni a Kretens zenekar! A méltán híres és hírhedt punk banda ugyanis ezen a napon fog egy felejthetetlen koncertet adni az A38 Állóhajón. A visszatérésben segít nekik az Auróra és az Elit Osztag. A kapukat 20:00-kor nyitják meg, az első zenekar pedig 21:00-kor áll színpadra
Kapunyitás: 20:00
A Fellépési sorrend: Elit Osztag: 21:00 Aurora: kb 22:00 Kretens!
A Kretens 1981-ban alakult magyar punkzenekar. „Összeállt négy tizenéves srác, hogy elmondják a véleményüket a világról, arról, ami körbeveszi őket: a sötét felhőkről, a százados elvtársakról, a Fal mögötti életről.” Alapító tagjai: Horváth Attila (Hemü), Hrutka Róbert, Krasznár János, Tóth Miklós (Max).
1981 februárjában először lépett színpadra a Kretens a Ruhaipari Szakközépiskola tornatermében.
A további koncertek többek között: San Marco Üttörőház, Közgáz Klub, Érdi és Budafoki Művház, stb.. Ez a korszak a botrányos kimenetelű Meggyfa utcai koncerttel zárult le. 1983-ban egy francia forgatócsoport járt Magyarországon, akik a magyar punkot dokumentálták, az akkori törvények szerint illegálisan. A Kretens mind a filmben, mind pedig a forgatócsoport visszatérése után kiadott „Világ lázadói harcra fel!” kislemez válogatáson is szerepelt. Az Állambiztonság hamar felfigyelt a zenekarra. Ebben az évben Hemü rendőrségi figyelmeztetést, Max megrovást kapott nagy nyilvánosság előtt elkövetett államellenes izgatás miatt.
Egy 1988-as irat szerint operatív szempontból fontosnak tartották többek a Kretenst is. 1983-ban egyre sűrűsödtek a „technikai okok” miatt elmaradt koncertek. Egy Bercsényi Klubban tartandó Kretens koncert elmaradása után a feldühödött több száz fős tömeg a Váci utcán vonult végig tüntetve. 2006-ban a zenekar 25 éves fennállása alkalmából újra összeálltak, és a Wigwam-ban tartottak egy sikeres koncertet. Ennek alkalmából kiadták első CD-jüket. A lemez 30 tracket tartalmaz. A lemez nagy része az 1997-es Wigwam koncert anyagát tartalmazza, 7 dal pedig a zenekar korábbi időszakából, az 1980-as évekből származó sosem rögzített dalok új stúdiófelvételei.
2006. őszén a csepeli Freeportban újabb punkfesztivál (Sikátor, Elit Osztag, CPg)
A 2007 nyarán megrendezett komáromi punk-fesztivált követően az együttes két gitárosa, Hrutka Róbert és Giret Gábor szakmai elfoglaltságaik miatt úgy döntöttek, hogy nem kívánnak tovább részt venni a zenekar működésében.
2008-ban a zenekar a két eredeti tag mellett (Hemü és Max) két új gitárossal, Doba Dániellel (Dandy) és Mészáros Péterrel (Tostaky) újra próbálni kezdett.
A punk rock története Magyarországon
A punk mozgalom hazai megjelenése 1978-ra tehető. Az első együtteseket főként középiskolás fiatalok alakították meg a nyugati előadók, például az angol Sex Pistols hatására. A CPg, az ETA(zenekar), a Kretens, a Tizedes meg a többiek, a QSS és egyéb, dalszövegeikben a szocialista diktatúrát bíráló előadók tevékenységét a pártállam nem nézte jó szemmel. Lemezkiadásra nem volt lehetőségük, házi körülmények között vagy koncertjeiken felvett zenéjük többnyire magnókazettákon terjedt kézről-kézre.
1983-ban a rendszert nyíltan becsmérlő CPg-t, amelyet a sajtóban igyekeztek az ekkoriban megjelenő rasszista skinhead mozgalommal is összefüggésbe hozni, közösség elleni izgatás vádjával bíróság elé állították és tagjait - a fiatalkorú basszusgitáros kivételével - letöltendő börtönbüntetésre ítélték, hogy ezzel példát statuáljanak mindenki számára.[4] Kevésbé ismeretes, hogy 1984-ben egy Közellenség nevű együttes is hasonló sorsa jutott, rögtön az első (félbeszakított) koncertje után.[5] 1985 táján a rendszer már kevésbé volt szigorú (habár az időközben szigorúan titkos minősítés alól feloldott dokumentumok szerint a mozgalom tagjaival kapcsolatban a hatóságok továbbra is adatokat gyűjtöttek, illetve esetenként nyomozást is folytattak[6]), a Kretens még egy külföldi turnéra is lehetőséget kapott, melynek sikere bizonyíték arra, hogy tehetség terén a hazai punk zenészek sem feltétlenül maradtak el külföldi társaiktól.
A punk első hullámának az 1990-es rendszerváltás vetett véget. Az időközben felnőtté vált első generációs punkok ezután többnyire felhagytak a zenéléssel, bár némelyik együttes nagyjából egy évtized múltán ismét összeállt egy-egy nosztalgiakoncert erejéig. A kilencvenes években bekövetkezett a mozgalom ideológiai átalakulása, mivel új ellenfélre talált a globalizmus és a fogyasztói társadalom képében. A mai magyar punkegyüttesek közé tartozik az Auróra, a Kretens, a Rózsaszín Pitbull, a Bankrupt, a Hatóságilag TILOS, a Prosectura, a Hátsó Szándék, a HétköznaPICSAlódások, a Fiend Club (Misfits tribute band). Eközben az underground kitermelte punkon belüli ellenzéket is (?, Csermanek Lakótelep, Das kapital, A Csinovnyik halála, Csók és Könny, Tekintetes Úr, Büdösök stb), melyek a 80-as évek megközelítési módját próbálják alkalmazni a jelen problémáira.