előzetes [koncert] 2008. november 14. péntek 17:27
nincsen hozzászólás
szerző: ArmaGedeonJorn Lande, Pure Inc., Triosphere a Dieselben (Ex-E-klub) 2008. november 26. Diesel Klub - Budapest
Valaki igen találóan azt mondta Jorn Landé-ról az Avantasiában történő vendégéneklése kapcsán, hogy tiszta hülyeség egy többszereplős albumra elhívni, mert mindenkit leénekel. Valljuk be, van ebben némi igazság, és aki ezt nem hiszi, annak itt a remek alkalom: a Mester ismét nálunk ad koncertet!
A norvég hangszálakrobata nem először látogat hazánkba, utoljára a Sziget lakóinak mutatta meg, hogyan kell rockoperát énekelni (szerencsétlen Tobias Sammet egy megfázott Donald kacsának tűnt mellette), és az avantasiás kitérő után most ismét szólózenekarával lép a deszkákra. Jorn Lande 1968. május 31-én született a norvégiai Rjukában. A zene szeretete idejekorán megfertőzte, hiszen édesapja is muzsikus volt, a kis Jorn pedig már gyermekként a világot jelentő deszkákra állt. Azonban első hanglenyomatáig még várnunk kellett pár esztendőt: 1994-ben jelent meg a volt TNT-tagokat is felvonultató Vagabond bemutatkozó albuma. Ugyanebben az évben rendezte meg az USA a foci VB-t, és a norvég válogatott indulóját ő elénekelte fel ez volt az Alt For Norge (All For Norway) című himnusz. A Vagabond mindössze két kitűnő albumot ért meg, aztán feloszlottak.
Jorn énekesi karrierjének jókora lökést adott az ex-Whitesnake zenészekből álló The Snakes, akikkel egy méregerős stúdió- és egy koncertlemezt jelentettek meg. A banda bluesban gyökerező hard rock muzsikát játszott, és az énekesnek mai napig ez a legkedveltebb műfaja. Ám nyitottságát, kísérletező kedvét mi sem bizonyítja jobban, hogy pályafutása során mindenféle zenei világban megfordult már: ugyan a Ken Hensley mellett vagy a Millenniummal a hagyományosabb hard/heavy metal vonalat képviselte, de egészen rendkívüli és egyedi formációkban is helyet kapott. Ilyen volt a Mundanus Imperium nevű projekt, amely mindössze egy korongot tudhat magáénak, de talán ez áll a legtávolabb a Jorn-féle világtól; ebben a komor-kozmikus zenei közegben valahogy nem tudott kibontakozni, így a leginkább az avantgárd Arcturust idéző, néhol a black metállal kacérkodó, szimfonikus-jellegű nóták csupán végeláthatatlan folyamnak tetszenek, kevés fogódzkodót biztosítva a hallgatójának. (Ennek ellenére Jorn egyik legkedvesebb lemeze a The Spectral Spheres Coronation)
Az Ark pedig nemcsak karrierjének, de a rocktörténelemnek is az egyik legkülönlegesebb együttese! Sajnos csak két albumra futotta, aztán beszüntették tevékenységüket. Ám az a két CD igazi csemege: beskatulyázhatatlan, egzotikus, progresszív, eklektikus, művészi. Nem véletlenül mondta Jorn egy interjúban, miszerint az Ark egy kevésbé hallgatóbarát, kissé öncélú zenész-zene. Így hát nem csoda, hogy a mai napig kizárólag az ínyencek tápláléka
2001-ben a dán Beyond Twilight bemutatkozó lemezét Jorn énekelte fel. Ennek is vajmi kevés köze van a hard rock-vonalhoz; a The Devils Hall Of Fame egy meglehetősen sötét árnyalatú, borongós muzsika, epikus doom témákkal. A Crying című balladában pedig Lande pályafutásának egyik legkiemelkedőbb énekteljesítményét hallhatjuk. (A BT tovább él, immár Jorn nélkül, azóta két album látott napvilágot, és ha lehet, ezek még messzebb mentek el a kísérletező, bizarr hangzások terén.)
Amikor az énekes a Masterplanbe ment, mindenki azt gondolta, végre hazatért. A modern power metal csapat az akkori évek legnagyobb reménysége volt, a markáns dalok is mintaszerűen illeszkedtek a hangjához, de hiába az underground szenzáció, hiába a két minőségi nagylemez Jorn távozott. Folytatta szólókarrierjét (a ragyogó Starfire bemutatkozó korongja nyitotta a sort), közben pedig összehaverkodott egy másik aranytorokkal, Russell Allennel, a Symphony X frontemberével. Vele készítette el a The Battle-t, egy zseniális heavy/rock slágergyűjteményt, és annak folytatását, a hasonlóan macsó-címre keresztelt The Revenge-et. Kettejük énekpárbaja felér egy oktatóanyaggal!
Jorn több felkérést kapott különféle nagyszabású rock- és metaloperákban, s a musical-közeli szerep is tökéletesen passzolt hozzá; énekelt a dupla Nostradamus rockoperában, a három felvonásos Genius projektben, az Ayreon 01011001 című remekművén, és a már említett Avantasiában is. A viking mindezidáig négy szólólemezt és egy koncertfelvételt készített, ezen kívül pedig egy válogatás- és egy feldolgozásalbumot adott ki, amely utóbbival tanítómesterei előtt tiszteleg egy-egy dal erejéig. Mi pedig november 26-án tiszteleghetünk Jorn Lande előtt, aki lassan olyan legendává nemesül, mint az ő példaképei.
(Az előzenekarok szerepkörét a svájci metal brigád, a Pure Inc. és a norvég Triosphere tölti be, ez utóbbival már találkozhattunk, éppen a tavalyi Jorn koncerten!)
Diszkográfia
Szólóalbumok 2000 Starfire 2001 Worldchanger 2004 Out To Every Nation 2006 The Duke 2007 The Gathering (válogatás) 2007 Unlocking The Past (feldolgozáslemez) 2007 Live in America! (koncert) 2008 Lonely Are The Brave
Vagabond Vagabond (1994) A Huge Fan of Life (1995)
Mundanus Imperium The Spectral Spheres Coronation (1998)
The Snakes Once Bitten (1998) Live in Europe (1998)
Millennium Hourglass (2000)
Ark Ark (2000) Burn The Sun (2001)
Beyond Twilight The Devil´s Hall of Fame (2001)
Nikolo Kotzev Nikolo Kotzev´s Nostradamus (2001)
Brazen Abbot Guilty As Sin (2003)
Masterplan Enlighten Me (single) (2002) Masterplan (2003) Back For My Life (EP) (2004) Aeronautics (2005)
Allen/Lande The Battle (2005) The Revenge (2007)
Ken Hensley Blood On The Highway (2007)
Genius (a rock opera by Daniele Liverani) Episode 3: The Final Surprise (2007)
Avantasia Lost in Space Part I (2007) Lost in Space Part II (2007) The Scarecrow (2008)
Ayreon 01011001 (2008)
A jegy ára: 5.500.- Ft Megrendelhető online a Ticket Express, vagy Ticket Portal honlapján, vagy megvásárolható formatervezett, nyomtatott jegyként a Lemezkuckóban, a CD Pincében, a Hammer Zenebarlangban és a Headbangerben. A Diesel pénztára csak a koncert napján üzemel!