előzetes [koncert] 2008. november 6. csütörtök 10:51
nincsen hozzászólás
szerző: ArmaGedeonKip Winger (akusztikus program), Marco Mendoza Trio, Snakebite (Whitesnake akusztikus tribute) 2008. november 11. 20:00 óra – A38 Hajó
Azért az jó, hogy az utóbbi években az ínyencek is kedvükre csemegézhetnek a különleges, az úgymond exkluzívabb koncertek között, gondoljunk csak Jeff Scott Soto nem szokványos márciusi fellépésére vagy az anathemás Danny Cavanagh majd évenkénti akusztikus klubelőadásaira így a nyitottabb hallgató más színeket, más ízeket kap kedvencétől Az öreg Kip is fogta magát, és most, hogy parkoló pályára tette névadó főzenekarát, friss szólómunkáját indította turnéra, amellyel szerencsére hazánkat is útba ejti.
A most 47 éves amerikai énekesről elsősorban saját magáról elnevezett csapata, a Winger juthat eszünkbe, noha azért ténykedett ő ezerfelé: Alice Cooper zenekarában basszusgitározott (a Trash korongot ugye mindenki ismeri, rajta a rockklubok kedvencével, a Poison-nal), pengetett Bob Dylan mellett, háttérvokálozott a Twisted Sisternél és nem oly régen a Dream Theater-es Jordan Rudess két szólólemezén is énekelt.
A Wingert 1987-ben alapította. Egy évre rá már ki is adták a bemutatkozó nagylemezt, és jóllehet sosem jutottak el Bon Jovi-féle magasságokba, azért a rocklexikon-szerkesztők szorgosan megemlítik nevüket, midőn a glam szócikket fabrikálják. Az első két album (Winger és In The Heart Of The Young) platinalemez lett, köszönhető többek közt a Seventeen, a Headed For A Heartbreak és a Miles Away slágereknek. Jellegzetesen arénákat megmozgató refréneket szállítottak le, és persze a csajozós dumákat ők sem hagyhatták ki; hisz a dalszövegek nem éppen kecskevérben hentergő feketemisékről szóltak A 93-as Pull már nem érdekelte a jónépet, mindenki Pearl Jamet és Nirvanát hallgatott, a Winger bizony hamar földbe állt. (Hogy ez az akkori tornádóerejű grunge-megszállásnak köszönhető-e vagy másnak, azt csak a jóisten és ők tudhatják.)
Első szólóalbumát Thisconversationseemslikeadream címmel jelentette meg 1997-ben, amit egy akusztikus lemez, a Down Incognito követett két évvel később. 2000-ben adta ki a Songs From the Ocean Floor-t, amelyet a legtöbb zenekritikus mestermunkának értékelt. Egy újabb akusztikus turné után Kip más területeken is kipróbálta magát: filmzenéket írt, majd 2006-ban ismét összehozta a Wingert 2006-ban, és megjelentették a IV című új albumot. Ezután pedig világkörüli turnéra indultak. (CD-n illetve DVD-n is megörökítették az élő fellépéseket ez volt a Winger Live 2007-ben.)
Ám a 80-as éveket idéző bombasiker immár elmaradt, így aztán Kip Winger újfent szólóban folytatta: ez év májusában látott napvilágot a From The Moon To The Sun. A lemezhez nekem még nem volt szerencsém, csupán egy-két dalhoz; emezek alapján egy érett, komoly művészrock albumról beszélhetünk, amelytől még a kortárs komolyzene sem áll távol. Olvastam olyan vélekedést is, miszerint Sting, Bryan Adams, a The Beatles vagy a Pink Floyd hatása egyaránt megjelenik a nótákban
Egyszóval a budapesti akusztikus koncerten senki ne számítson a húsz esztendővel ezelőtti pózőrmester tanganedvesítő kiállására (bár Kip egyes női vélemények szerint most jobban néz ki, mint harmincévesen), még akkor sem, ha nyilván előhúzza a tarsolyából az Easy Come, Easy Go-t meg a többi Winger-klasszikust bedugatlanul-csendesülősen.
Az előzenekarról okvetlenül szólni kell: a Marco Mendoza Trio játszik a főattrakció előtt. A basszusgitáros Mendozát többek közt a néhai Thin Lizzyből, a kultikus Blue Murderből, a Whitesnake-ből ismerhetjük, de például játszott még az ex-Cranberries énekesnő, Dolores ORiordan szólómunkáján is. A tavaly kiadott saját szólólemezén a Live For Tomorrow, amely az első a sorban pedig olyan zenészhatalmasságok remekelnek, mint Richie Kotzen, Steve Lukather, Doug Aldrich, Ted Nugent, Tommy AldridgeMarco Mendoza hangját és stílusát nehéz lenne bármihez vagy bárkihez is hasonlítani, de hallgatván a dögös rocknótákat, leginkább David Coverdale és Paul Rodgers (most Queen) juthat róla eszünkbe.
Egy hazai banda is a deszkákra lép majd, mégpedig a Snakebite; ők egy Whitesnake emlékprogrammal kívánnak kedveskedni. Egy szó, mint száz, aki szereti az igényes rockzenét és a családias klubhangulatot, az feltétlenül látogasson el erre a három, egytől-egyig kiváló zenekart felvonultató estre!
Diszkográfia
Winger: Winger (1988) In the Heart of the Young (1990) Pull (1993) The Very Best of Winger (2001) IV (2006) Demo Anthology (2007) Winger Live (2007)
Szólólemezek: ThisConversationSeemsLikeADream (1996) Down Incognito (1998) Songs from the Ocean Floor (2000) From the Moon to the Sun (2008)
Egyéb: KIX - Midnite Dynamite (1985) Alice Cooper - Constrictor (1985) Alice Cooper - Raise Your Fist and Yell (1986) Fiona - Beyond The Pale (1986) Bob Dylan - Down in the Groove (1987) Kane Roberts - Kane Roberts (1987) Blue Yonder - House of Love (1987) Various artists - Hearts of Fire Soundtrack (1987) Twisted Sister - Love Is For Suckers (1987) Alice Cooper - Trash (1989) Fiona - Heart Like A Gun (1989) Various artists - Smoke on the Water - A Tribute to Deep Purple (1994) Various artists - Send her my love - A Tribute to Journey (2006) Orange Swirl - Orange Swirl (1998) Seven Days - Ride (1998) Rob Eberhart Young - Speak (1999) Under Suspicion - Under Suspicion (2001) Various artists - Stone Cold Queen - A Tribute (2001) Jordan Rudess - Rhythm of Time (2004) Various artists - Spin the Bottle: An All-Star Tribute to Kiss (2004) Various artists - Subdivisions: A Tribute To Rush (2005) XCarnation - Grounded (2005) The Mob - The Mob (2005) Jordan Rudess - The Road Home (2007)
Video/DVD-k: Alice Cooper - The Nightmare Returns Tour (1986) Winger - The Videos, Vol. 1 (1989) Winger - In the Heart of the Young, Vol. 1 (1990) Winger - In the Heart of the Young, Vol. 2 (1991) Winger - Live in Tokyo (1991) Winger - The Making of Pull (1993) Various artists - VH1 Metal Mania Stripped Across America Tour Live (2006) Winger - „The Making Of Winger IV” (2007) Winger Live (2007)