szerző: PjotrAz 55. Országos Függetlenfilm Fesztivál 2008. október 16-19. Agora-Savaria Filmszínház -Szombathely (Mártírok tere)
A Magyar Független Film és Video Szövetség - a MozgóKépMás Csoporttal közösen - 2008. október 16. és 19. között Szombathelyen, az Agora-Savaria Filmszínházban rendezi meg soron következő, 55. Országos Függetlenfilm Fesztiválját. Az 1931-ben alakult, közel 700 tagot számláló szervezet seregszemléje az év legrangosabb függetlenfilmes eseménye. Ezen a fesztiválon elő zsűri által válogatott, illetve a tájegységi szemléken díjazott filmek kerülnek a versenyprogramba, melyből a szakértő zsűri: Vincze Teréz (Metropolis főszerkesztője), Anger Zsolt (színész), Buzás Mihály (filmrendező, színész, függetlenfilmes), Dömötör Tamás (színházi rendező, függetlenfilmes), Reichenberger János (OKM, filmügyi szakreferens) választja ki a díjazásra kerülő alkotásokat.
Az elő zsűri: Buglya Zsófia (esztéta), Czabán György (filmrendező, producer) és Szilágyi Kornél (filmrendező) a nevezett 1276 percnyi filmből 360 percet válogathatott be a versenyprogramba. Ezzel a 17 alkotással együtt összesen 51 film versenyez Szombathelyen.
A fődíjért indul többek között Szirmai Márton A süllyedő falu című kreatív dokumentumfilmje, amely már eddig is komoly sikerszériát tudhat magáénak itthon és külföldön egyaránt. A 39. Magyar Filmszemle esélyegyenlőségi díja mellett elnyerte az Ecocinema elnevezésű athéni dokumentumfilm fesztivál legjobb rövidfilm díját, míg a Román Magyar Dokfilm Fesztiválon a legjobb rendezésért kapott elismerést, a miskolci Cinefestről két különdíjat hozott el és sikerrel szerepelt Macedóniában is.
Simonyi Balázs Originál láger című retromozija a 80-as évekbe repít vissza bennünket, mind történetében, mind technikájában, a film ugyanis szuper 8-ra készült. Sikerrel szerepelt a 39. Magyar Filmszemlén, 1. díjat nyert a 39. Budapesti Függetlenfilm Szemlén, és magáénak mondhat két nemzetközi fesztiváldíjat, az Ezüst BuSho-t, és a Cinefest különdíját is.
Szombathelyen versenyez majd Perrin György már eddig is sikeres Szakadás című rövidfilmje, amely a 39. Magyar Filmszemle kisfilm mezőnyében dicsérő oklevelet kapott, az UNICA 2008-on, azaz az Amatőr film Világszövetség ez évi fesztiválján Tunéziában elnyerte a fődíjat, azaz a legjobb film díját.
Papp Barnabás III. emelet 14. című filmje a 39. Budapesti Függetlenfilm Szemle fődíja után ugyan-csak az UNICA Fesztiválon szerepelt sikerrel, és bronzérmet kapott, a 15. Diákfilmszemlén viszont a legjobb játékfilmnek járó fődíjat nyerte el a mindössze 3 perces alkotás.
Nyíri Kovács István második egészestés nagyjátékfilmje már megjárta a mozikat is, de ez nem kizáró ok, hiszen a Rövid, de kemény életem-et meglepően kis büdzséből, de annál több kitartó munkával készítette el a megszállott filmes társaság.
A versenyprogramban szerepel majd még az igen fiatal, de már számos filmmel és díjjal rendelkező Csuja László A tékozló gyümölcsárus című alkotása és a Szász Csongor, Hillebrand Péter, Baróti Gábor trió Matuska című dokumentumfilmje, amely a 37. Dunántúli Függetlenfilm Szemle dokumentumfilm különdíját kapta.
55. Országos Függetlenfilm Fesztivál tervezett programja 2008. október 16-19. Szombathely
Október 16. csütörtök
14.00 órától Beérkezés, regisztráció 17.30 órától Nyitófilm: A nyomozó (fsz: Anger Zsolt) 19.30 órától Közönségtalálkozó a film alkotóival (Gigor Attila rendező, Anger Zsolt főszereplő) 20.30 órától Ünnepélyes fesztiválmegnyitó köszöntőt mond Szombathely város polgármestere A fesztivált megnyitja: Czabán György, a MAFSZ elnöke Fesztiválnyitó fogadás 21.00 órától Kiállítás megnyitó Nem létező tárgyak tárlata, megnyitja: Buzás Mihály 22.00 órától Suhancos együttes koncertje
Október 17. péntek
09.30-12.30 Versenyfilmek 12.30-14.00 Ebédszünet 14.00-19.00 Versenyfilmek 19.00-20.00 Vacsora szünet 20.30-23.00 Konzultáció / 54. Országos Függetlenfilm Fesztivál díjnyertes alkotásai 23.00-tól III. Országos Pálinka Verseny és zsűrizés ceremónia mester: Bakács Tibor (élő felvétel) utána: Meglepetés vizespóló verseny
10.30-11.30 Országos Küldöttközgyűlés 11.30-12.00 Ünnepélyes eredményhirdetés, díjkiosztás filmbejátszások a díjnyertes filmekből Aranyszarvas díjak átadása (a díjakat átadja: dr. Buglya Sándor)
A programokra a belépés ingyenes.
A rendezvény ideje alatt amatőr film és bolhapiac lesz: antik vetítők, montírozók, kamerák, lejárt nyersanyagok és egyéb eszközök vására. Pénteken és szombaton egész nap kameramozgató eszközök bemutatója látható.
A Magyar Független Film és Video Szövetségről
1931 tavaszán budapesti alkotók álltak össze először, és megalakították a MAFSZ jogelődjét az Amatőr Mozgófényképezők Egyesületét. Ezután minden gyorsan történt. Sikerrel szerepeltek nemzetközi fesztiválokon, az Egyesület látogatói között hercegek is voltak még (pl. József Főherceg), memorandumuk nyomán a Vallás- és Közoktatási Minisztérium bevezette az oktatásban a keskenyfilm használatát (1932), s kezdeményezésük nyomán alakult meg a Nemzetközi Amatőrfilm Szövetség (UNICA - Union Internationale du Cinema d´Amateur) 1937-ben. Az egyesület szépen fejlődött, terjeszkedett, végül országos szervezetté nőtte ki magát. 1938-ban megalakult a Magyar Amatőrfilm Szövetség. 1934-től saját lappal rendelkeztek, ekkor alapították a Pergő Képeket, ami 1944-es megszűnéséig a mozgalom legfőbb szellemi háttere volt. Saját székházuk volt vetítőteremmel, klubbal és archívummal, rendszeresen tartottak szakmai előadásokat és vetítéseket egymás munkáiból. A háború alatt egy jelentős dokumentumfilmes irányzat is elindult. Persze egy-két kivételtől eltekintve passzióból, a szó legnemesebb értelmében vett kedvtelésből filmeztek, még akkor is, ha komoly igényeket támasztottak magukkal szemben. Éppen ez volt a háború után a legfőbb érv a mozgalom újjászervezése ellen. ´´Polgári játékszernek´´ nemigen volt helye az ötvenes években a maga békebeli életszemléletével, világával és igényével. Hosszú halotti csend következett. A filmkészítési vágy azonban nem hagyott alább. Sok hivatalos akadály elhárítása után 1966. januárjában újraalakulhatott a Magyar Amatőrfilm Szövetség. Ezt az időszakot, a 60-as éveket ma már az amatőrfilmezés aranykorának hívják a régiek, s egyre többen a fiatalok is, akiknek módjukban áll az akkori műveket megnézni. A 61-es fesztiváltól kezdődő 25 év felszabadult, gazdag időszak volt. Minden országos fesztivál eseménynek számított. Minden műfaj jelen volt, bár időszakonként hol az egyik, hol a másik kapott nagyobb hangsúlyt. A 60-as évek közepétől a dokumentum- és néprajzi filmek, a 70-es évek elejétől viszont a játék- és kísérleti, valamint az animációs filmek előre törése volt a jellemző. Az 1966-os újraalakulás után, annak ellenére, hogy soha nem kapott állami támogatást, a mozgalom szépen fejlődött. 1961-től újra megjelent a Pergő Képek, a televízió rendszeresen sugárzott műsort az amatőrfilmesek munkáiból. 1981-ben a Szövetség hatalmas sikerrel megrendezte az UNICA világfesztiválját Siófokon. 1989-ben az országos közgyűlés határozott a Szövetség nevének megváltoztatásáról, az új név: MAGYAR FÜGGETLEN FILM ÉS VIDEO SZÖVETSÉG. Azóta rendeztek 51 tájegységi szemlét, 18 országos fesztivált, számos tematikus fesztivált, bemutató vetítést, filmklub vetítést, és külföldi (európai) bemutatót. A MAFSZ elnöke Czabán György (2001-től), a főtitkár Papp László (2001-től), ügyvezető titkár Győri Csilla (1996-tól).