hosting: Hunet
r31
  cikkekfotók        
beszámoló [koncert]  2002. július 12. péntek   14:17
nincsen hozzászólás

szerző: Loki
Dream Theater
2002 június 29, Petőfi Csarnok

   Bár a klasszikus firkászat szabályainak némileg ellentmond, mégis a dolgok tényszerű summájával kezdeném: június 29-én ismét Budapesten, a Petőfi csarnok udvarán koncertezett a Dream Theater.
   Kapunyitás után néhány perccel megtelt a PECSA udvar nézőtere. A tömegen átszőve magam igyekeztem egy ideális helyszínt kiharcolni a keverőállás alatt. Annak ellenére, hogy pontosan tudtam zeneileg mire számíthatok, a rövid zsongás után mégis rekeszizmaimra meglepően hatottak az oldalanként 30 db (!) Mayer ládából kitüremkedő nyitóakkordok. A sejthető választékos harmónia rögtön ott volt. Aki csupán lemezélmény alapján ismerte és szerette a zenekart megnyugodhatott, hiszen számára most igazából kinyílt a „való világ”. Innét bontakozott ki az egyedülállóan DREAM THEATER-es zenei kollekció. Ebben a zenekarban látvány és zenei élmény szinte egy és ugyanaz.
   A színpadi látványból elsőként nem a csúcstechnika, nem valamiféle különleges showelem ragadja meg az embert, hanem pl. a három lábdobú dobszerelés és „gazdája” (Mike Portnoy), akinek legalább annyira egyéni a felszerelése, mint ritmusvilága. Ő az, akinek van ideje a rendkívül tagolt, összetett ütemek leküzdése mellett a „pecussion” dobos szerepére ( más zenekarokban ez két külön funkció), ezen kívül vállalja a közönséggel való kommunikációt, mégpedig nem mindennapi módon. Zenészek figyelem: ütök egy több bekezdéses aszimmetrikus ütemet, minden csápom mást csinál, közben felpattanok a dobszékre és a közönséggel bohóckodom. Ha mindez kevésnek bizonyul, akkor átugrok a másik dobszékre és egy alapszerkón, valamint egy feszesre húzott percussion szetten meghülyítem a rajongókat. -rossz nyelvek szerint Portnoy annyira zenész, hogy volt olyan koncertje, amit ő nem elég tökéletesnek ítélvén (micsoda mércék!) azonnal hazament és az egész éjszakát átgyakorolta-. Hm.
   Jól illett a koncert koreográfiájához a szintén egyedi elforgatható billentyűállás a „műfajmindeggy” Jordan Rudessel. Amikor azt hiszi az ember, hogy a banda rátalált valami emberi léptékkel is követhetőre - most már értelek benneteket le vagytok leplezve-, akkor hírtelen ki áll a zenekar, és egy Honky-Tonky hangszínen egy klasszikus jazz kavarás következik. A közönség pedig nem ugrál, nem őrjöng csak röhög, mert vevő a nem mindennapi zenei poénokra. De ide lehetne sorolni a zeneirodalom bármely korszakát, megtűzdelve azzal a választékossággal, amikben a virgább nótához a mozgalmasabb barokkos jellegű betét kell, míg a nagyívű, misztikus színezetű részletekhez a romantika, vagy klasszicizmus szépen összefűzött zenei mondatai dukálnak. És még nincs vége a felsorolásnak, hiszen sokunk izgalmi állapotát a két gitáros John Petrucci és John Muyung alapozta meg. Túl a kristálytiszta akusztikus hangszíneken, a páratlan hosszúságú uniszólókon érzékelhető volt az teljesítmény, amely a zenekar besorolását -csak, ha feltétlen fontos az ilyen- már-már lehetetlenné teszi. Mert itt minden tetten érhető, amit az önmeghatározásaikban is megfogalmaznak: tudatosság, szellemi nyitottság, inprovizatív kifejezésmód.
   Már jócskán a koncert belsejében jártunk, amikor fokozatosan elkapott a World Turbulence hangulat, -vagy inkább érzület- és kezdett magával ragadni. A koncert nem csak zeneileg, de hangulati felépítettségében is tematikus jól eltervezett volt, amit a közönség minden rezdülésében meghálált és visszajelzett. Mérnöki profizmussal ki volt számítva a hangulat íve, amely a szünet előtti percekben, valamint a vége utáni ráadásszámoknál tetőzött.
   Időközben megpróbáltam összegezni mindazt, ami egy rájuk jellemző zenei műfaj receptúrájához feltétlenül szükséges: a, szívd fel magadba a zeneirodalmat (a gregoriántól a free jazzig) b, végy magadhoz egy dobost Mike Pornoy személyében és egy John Myung szabású basszusgitárost (akik ritmikailag megalkotják a számok gerincét) c, töltsd ki a harmóniát és a szóló virtuózt Jordan Rudess billentyűs elképzeléseivel, mindezt tetézd John Petrucci egyedülálló gitárjátékával d, tedd rá a feltétet James La Brie ének hangjával. Ezzel elkészült az a páratlan zenei kínálat, amit nem illő egyszerűen a progresszív metál műfajára szűkíteni (amennyiben önmagukat jellemzik így, akkor bocs, de tőlük ezt a műfaji besorolást még semmilyen megnyilvánulásukban nem hallottam). Hiszen az említett stílust művelik még néhányan a zenei palettán, még sem vethetőek össze a Dream Thater zenei teljesítményével.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
2024. november 25.
Metallica program az Apocalpytica-tol a Barba Negra Red Stage-en
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Sepultura, Jinjer, Obituary, Jesus Piece
METZ a Turbinában: Egy korszak lezárása
Accept, Phil Campbell And The Bastard Sons
Starset- Az Immersion: The Final Chapter turnéval hódították meg a Barba Negrát
Dalriada 20 / Nevergreen 30
A Dream Theater és Mike Portnoy újra együtt – Egy legendás történet újraírva
Lindsey Stirling Budapesten
Bryan Adams az MVM Dome-ban
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 avatar    európai unió    babel sound    vesztegzár    the book of eli    mz/x    close your eyes    virus    bleed from within    luis fonsi    dark vibes    nova prospect    jarolics tamás    lehmann    dystopia    mitch lucker    blues b.r. others    jahoda réka    paul rudd    the moog    kollaps    cult of luna    tesco disco    stain the canvas    general surgery  

r46
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!