szerző: TokiJean Michel Jarre a Papp László Sportarénában 2008. november 12., Budapest - Papp László Sportaréna
Hosszú idő után újra Magyarországra látogat Jean Michel Jarre! A francia szintetizátormágus igazi varázslatra készül a Budapest Sportarénában! Ötven legendásnak számító analóg szintetizátor és három zenésztársa társaságában újra életre kelti a zenetörténelem áttörést jelentő művét, az Oxygene-t! Nincs más dolgunk, mint egy mély levegőt vennünk és átadni magunkat a csodának!
Jean Michel Jarre aki, bár ez egyáltalán nem látszik rajta, de nemrég töltötte be a hatvanat - az Oxygene három évtizedes jubileumát igazán méltó módon ünnepelte meg, amikor újra feljátszotta a húszmillió példányban gazdára talált zeneművet, amely mai füllel hallgatva is futurista megoldásokkal teli, dallamban és különleges hanghatásokban egyaránt gazdag, hatrészes kompozíció. A koncerten és a lemez felvételekor is ugyanazokat a hangszereket, és a zenei világban akkor egyedülálló szintetizátorokat és egyéb szerkezeteket használta, mint amikor az eredeti művet szerezte. Ez persze nem jelenti azt, hogy a hangzás elavult lenne, sőt! Egyedülálló és senki máséval össze nem téveszthető szerzeményeket hallhatunk csodálatos minőségben, amelyet még teljesebbé tesz a háttér és a színpadkép, amelyre Jarre mindig is nagy hangsúlyt fektetett. Az Oxygene 1977-ben született, amellyel az elektronikus zene francia úttörője egy csapásra világhírű lett a rajongók és a zenekritikusok körében is. Jarre nemcsak zenészként előzte meg ezzel a korát, hanem gondolkodóként is. Az Oxygene album ugyanis ahogy azt a borítója is sugallja a Földet veszélyeztető környezeti problémákra akarta felhívni a figyelmet, jóval azelőtt, hogy ez egy mindenkit foglalkoztató probléma lett volna.
Az Oxygene az elektronikus zenében is mérföldkőnek számított, hiszen olyan, akkor még soha nem látott hangszerekkel rögzítette, amelyek nagy részét ma már csak másodkézből lehet megszerezni. Művével az elektronikus zene számára új kapukat nyitott meg.
Jarre mindig is híres volt nagyszabású show műsorairól, történelmi helyszínválasztásairól, a Guiness rekordok könyvében is megörökített koncertjeiről. Elég, ha azt említjük, hogy ő az első francia művész, aki teltházas koncerteket adott stadionokban: a Wembley Stadionban, Barcelonában az Olimpiai Stadionban és a budapesti Népstadionban is! A francia forradalom évfordulóján, a párizsi Concorde téren koncertezett. Hatalmas video kivetítőket helyeztek el a város több száz pontján, lézersugarak háromdimenziós effekteket és animációkat rajzoltak, az éji égboltot tűzijáték világította be. 1990. július 14-én Jarre és ötven zenésztársa, Párizsban, a Défense városrészben, egy gigantikus méretű, piramis alakú színpadon adott koncertet, amelyen - a beszámolók szerint - több mint kétmillió ember gyűlt össze, a Grande Arche és a Diadalív között. Továbbá ő az első európai popművész, aki koncertet adott Kínában, 1981-ben, a Magnetique Fields című lemez bemutatóturnéjaként.
Sok minden más mellett érdemes tudni róla, hogy 1983-ban a Victoires de la Musique fesztiválon övé lett Az év show-ja és Az év legjobb albuma elnevezésű díj. 1986-ban, 1989-ben és 1991-ben New Age kategóriában Grammy díjat, 1995-ben a Francia Becsületrend lovagi címet kapott. Az UNICEF Tolerancia és Fiatalság Jószolgálati Nagykövete és szóvivője immáron tíz éve, lemez eladásai pedig elképesztők: eddig mintegy hatvanmillió albumot adott el világszerte.
A fentiek ismeretében garantálható a teltházas koncert, hisz mindenki szeretne legalább egy lélegzetvételnyit a legtisztább Oxygene-ből.