lemezajánló [nagylemez] 2008. szeptember 4. csütörtök 16:46
nincsen hozzászólás
szerző: EugeneNaer Mataron: Praetorians Season Of Mist
A skandináv országok mellett Görögország is kiterjedt black metal színtért tudhat magáénak, elég csak a pionír Rotting Christ-ot, a Necromantia-t vagy éppen a Varathron-t megemlíteni. Nyomban utánuk ott toporog a Naer Maraton is, már ami a megalakulás dátumát illeti, ugyanis albumnyi hosszúságú hallgatnivalóval csupán 1998-ban jelentkeztek. 1994 óta megszakítás nélkül zenélnek, különösebb felhang nélkül, remélhetőleg az új, Praetorians névre keresztelt művük változtatni fog.
Némileg más zenét játszanak, mint honfitársaik, ami leginkább abban mutatkozik meg, hogy a görög jelleg náluk kevésbé tettenérhető; ércesebb, morózusabb a muzsikájuk. Ez nem véletlen, korábban norvég zenészek is megfordultak soraikban, példának okáért Mikael Sykelig a Den Saakaldte-ből, sőt, most is közreműkődik egy skandináv figura a lemezen, nevesítve Nordvargr, aki a Forgotten Tomb-ban is megfordult már. A hellén csapatokra jellemző dallamvilág itt háttérbe szorul, norvég kollégáik vitathatatlanul nagyobb hatással volt rájuk, főleg a pengeéles, rideg riffek terén. Ilyeneket hallani például az Anti-Celestial Campaign-ben, a The Eternal Pest-ben vagy épp az Ostara-ban, de sajnos nem mindegyik telitalálat, arról nem is beszélve, hogy a száraz hangzásnak köszönhetően igencsak meggyengülve érkeznek el a hallójáratokhoz, ráadásul a dobhangzás is elég erőtlenre sikeredett. Talán a Sol Invictus a legjobb példa erre, itt következik be a megszólalás totális mélypontja. Nem tudom, hogy ez a stúdiónak vagy a magának a hangmérnöknek köszönhető-e, de nem ártott volna komolyabban venni a szakmai illetve technikai tényezőket. Az is lehet, hogy ez náluk koncepció, de én ezt nem tudom és nem is akarom elhinni. Görögországban is egészen biztosan van pár profi felszereltségű stúdió, hozzáértő hangmérnökökkel, mely által jobb eredményre jutottak volna.
A muzsika vizeire visszaevezve: nálam a Incarcerating Gallantry záró részlete találtatott a lemez legerősebb pillanatának, egy remekül megkomponált lassú riff képében. Erre a számra klip is készült, mely remekül ülteti át vizuális formába a csapat bizarr zenei világát (nem mellesleg az alsó linken megtekinthető). A Sun Wheel első három minutuma is gátat szab egy kicsit az albumot általában jellemző elsöprő sebességnek, de azt követően győzedelmeskedik a lavina, hógörgetegként pusztít tovább a szám, ugyanakkor a monumentalitást sem elfeledve. Végül a Secret Heritage-t említem még meg, itt a verzék alá becsempészett „görögös” riffelés nyerte el a tetszésemet, szívesen vettem volna, ha több ilyesfajta részlet szerepel a korongon.
Aki mind a görög, mind a norvég típusú black metal kedvelője, bátran tegyen egy próbát a Praetorians-szal, csak a hanzás néminemű fogyatékosságai felett kell szemet hunyni.
A számlista:
1. AntiCelestial Campaign 2. Ostara 3. Sun Wheel 4. Death Cast A Shadow Over You 5. Secret Heritage 6. Astral Anthology 7. Sol Invictus 8. Incarcerating Gallantry 9. The Eternal Pest 10. Eagles Nest 11. Praetorians