szerző: ArmaGedeonQueensr˙che a Pecsában 2008. július 1. 19:00. Petőfi Csarnok - Budapest
A Seattle-i illetőségű zenekar immáron harmadízben látogat hazánkba; az első kör még valamikor a pattintott kőkorban volt (1991), akkor a Népstadion szolgáltatta a helyszínt a Monsters Of Rock fesztiválhoz. (Fellépett még az AC/DC, a Metallica, a Mötley Crüe és a The Black Crowes! Micsoda katartikus élmény volt!) Keserves 13 évet (!) kellett várni a következő itthoni koncertjükre: 2004 június 16-án játszottak a PeCsa szabadtéri színpadán, méghozzá a Summer Rockson, a Judas Priest előtt!
Egy újszülöttnek minden vicc új tartja a mondás, s ennek fényében nem árt dióhéjban felvázolni, miben is jeleskedik a Queensr˙che. Az amerikai banda legfőbb gyökereit az Iron Maiden és a Judas Priest háza táján kell keresni, legalábbis ami a korai időszakot illeti (első két lemez), aztán már tetten érhető a Pink Floyd, később pedig a U2 és az amerikai alternatív-vonulat hatása is.
1983-ban a hírneves EMI istálló szárnyai alatt jelenik meg az első Queensr˙che-kiadvány, egy EP, ami a banda nevét kapja címéül. A mai napig egyfajta rajongói kultusz övezi ezt az anyagot, hiszen már ezek a számok (például a Queen Of The Reich vagy a The Lady Wore Black) egy leendő reveláció kirobbantásának lehetőségét hordozták magukban. 1984-ben a zenekar Londonba utazik, hogy felvegye első nagylemezét; a debütálás a The Warning (azaz figyelmeztetés) címet kapja, és valóban: a fiatalok mintha megsejtették volna, hogy néhány esztendő leforgása alatt mekkora hatással lesznek a rockvilágra. A korong e cikk írójának egyik személyes kedvence, és noha nem ez az LP-jük nyitja meg számukra a világsiker kapuját, ennyi év távlatából mégis kijelenthető, hogy egy klasszikussal indították pályájukat! Olyan kiváló darabok kaptak rajta helyet, mint a komor-gótikus No Sanctuary vagy a majd 10 perces epikus utazás, a Roads To Madness.
A második opus az 1986-os keltezésű Rage For Order, amelyről kiemelkedik az I Will Remember törékeny-szép lírája és a Walk In The Shadows; ez utóbbi a mai napig szerves része a koncertprogramnak. Az album egyesek véleménye szerint még jobban sikerült, mint a The Warning, ezt jelzik a Billboard-mutatók is még ha a minőséget nem is kilóban azaz toplista-helyezésben mérjük, ugye? (E helyütt jegyezném meg, hogy a Queensr˙che világszerte több mint 20 millió eladott lemezzel büszkélkedhet, amelyből csak az USA-ban 11 millió kelt el!)
Azonban a legnagyobb visszhangot egyértelműen az 1988-ban megjelent rockoperájuk, az Operation: Mindcrime váltotta ki! Az egyórás konceptlemeznek minden másodperce tökéletes: fantasztikus dallamok, egyedi zenei megoldások, közönségcsábító slágerek pl. I Dont Believe In Love és komplex progresszivitás a Suite Sister Mary képében. Már abban az évben alapműnek kiáltották ki a Mindcrime-ot, elég visszalapozni a korabeli magazinokat; nem egy év végi szavazáson a 88-as esztendő legjobb albumának választották, pedig olyan meghatározó korongok jöttek ki akkor, mint az Iron Maiden Seventh Son Of A Seventh Son vagy a Helloween Keeper Of The Seven Keys című CD-je.
Az Empire-t 1990 őszén adták ki, és ez lett a kereskedelmileg legsikeresebb lemeze a Queensr˙che-nak: háromszoros platina-státuszt ért el! Zeneileg némiképp visszavettek a lendületes opera-metálból, és egy kiforrott, roppant igényes, elegáns hangzást alkottak. És micsoda nagy dalokat rejt: a Best I Can az optimizmus himnusza, a Della Brown a következő album borús visszafogottságát vetíti előre, és ott a csodálatos Silent Lucidity, amely nemcsak az együttes, de minden idők egyik legszebb balladája, ehhez kétség sem férhet! A felvétel kristálytiszta, pengeéles megszólalása pedig abban az időben mindenkit megdöbbentett, a mai napig simán megállja a helyét!
Az egy évvel később megjelent Operation: LIVEcrime koncertlemez teljes egészében a hasoncímű rockoperát öleli át, kár, hogy csak 2003-ban pakoltak hozzá két bónusz-számot az így is meglehetősen csupasz anyaghoz. Egészen 1994-ig kellett várni az új albumig: a fantasztikus borítóval ékeskedő Promised Land volt az első kiadványuk, amely igencsak megosztotta mind a rajongótábort, mind a kritikusokat; lassabb, elmélkedős és kellőképp borongós hangulatú nóták születtek, sokan fanyalogtak a művészi(eskedő), elvontabb megközelítésen. Ettől függetlenül újfent csodás dalokat alkottak: a Pink Floyd-mélységű Out Of Mind, az avantgárd-prog rockos címadó vagy a meseszép Someone Else? ballada erre utal.
Az 1997-es Hear In The Now Frontierst még lesújtóbb kritikák érték: való igaz, hogy a korongnak már nem sok köze volt a klasszikus Queensr˙che-vonalhoz, egy, a már kifáradó grunge-hullámot meglovagolni próbáló bandát tükrözött; kissé álmatag, színtelen és jellegtelen album ez, kevés kiugró pillanattal. És az azt követő két stúdiólemezzel sincs ez másképp: mind a Q2K (1999), mind a Tribe (2003) ezen az ösvényen haladt, ráadásul az őstag Chris DeGarmo gitáros is elhagyta a süllyedő hajót.
Noha a Queensr˙che nem merült a feledés homályába, nem tett jót nekik a bő egy évtizednyi viszonylagos sikertelenség, így a 2006-ban napvilágot látott Operation: Mindcrime II-t sem követte olyan nagy hisztéria, mint amilyen elméletileg lehetett volna. De a lemez nagyszerű lett, visszahozta a régi jó ízeket a rajongók fellélegeztek. Tavaly pedig egy feldolgozásalbumot jelentettek meg Take Cover címmel, rajta többek közt Pink Floyd, Peter Gabriel, U2 átiratokkal.
Ám most az éhes hazai Queensr˙che-fanatikusok csak arra várnak, hogy valóra váljon az álom: főzenekari minőségben lép fel kedvencük, és a tervek szerint teljes egészében elhangzik majd mindkét (!) Operation: Mindcrime lemez, s emellé feltehetőleg beiktatnak egy izmos best of csomagot is! Ehhez az ünnephez pedig az egyik számuk címét biggyesztem ide, mintegy aláhúzandó a várakozás súlyát Revolution Calling!
Diszkográfia:
Stúdióalbumok 1983 Queensr˙che 1984 The Warning 1986 Rage for Order 1988 Operation: Mindcrime 1990 Empire 1994 Promised Land 1997 Hear in the Now Frontier 1999 Q2K 2003 Tribe 2006 Operation: Mindcrime II 2007 Take Cover
Koncertalbumok: 1991 Operation: LIVEcrime 2001 Live Evolution 2004 The Art of Live 2007 Mindcrime at the Moore
Válogatásalbumok: 1990 Evolution Calling 2000 Greatest Hits 2003 Classic Masters 2007 Sign of the Times: The Best of Queensr˙che