szerző: PjotrGyerekszem Filmfesztivál - Filmkészítő Gyerekek II. Magyarországi Filmfesztiválja 2009. május 22-24. Millenáris - Budapest
A Filmkészítő Gyerekek Magyarországi Filmfesztiválját immár második alkalommal rendezik meg a szervezők. A rendezvény fő célja, hogy bemutassa és összefogja az országban működő különböző gyerek-filmkészítő műhelyeket, szakköröket, filmtáborokat, valamint az elkészült alkotások nyilvánossá tételével lehetőséget adjon arra, hogy a gyerekek megmutathassák munkáikat egymásnak és a közönségnek.
A Filmfesztiválra 6 és 19 év közötti gyerekek pályázhatnak maximum tizenöt perc hosszúságú, tetszőleges témájú filmmel a következő kategóriákban:
-Kicsi a bors, de erős (6-12 év)
-Ifjú titánok (13-19 év).
-Gyerekszem-öregszem életkori kategóriájába azok az alkotók nevezhetnek, akik már elmúltak 19 évesek, de a fesztiválra beküldött filmjüket 19 éves koruk előtt készítették.
Nevezés és a filmek beküldésének határideje: 2008. november 30. Gyerekszem Művészeti Egyesület Gyerekszem Filmfesztivál 1393 Budapest Pf.: 341
A jelentkezési lapokat e-mailen is el kell küldeni: info@gyerekszemfilmfesztival.hu
A honlapon a gyerekek ingyenes vágószoftvert, aláfestő zenéket és egyéb segédanyagokat találnak a filmkészítés különböző fázisait bemutató leírásokkal és tanácsokkal, valamint gyerekek és diákok által korábban készített filmekkel, forgatókönyv-, storyboard (képes forgatókönyv) és gyártási terv-mintákkal.
A jelentkezők telefonon, vagy e-mailben technikai segítséget kérhetnek a Pont Digitális Stúdiótól (tel: 1 221 9648, e-mail: pds@pdsfilm.eu).
A beküldött munkákat az előzsűrizés után egy filmes szakemberekből és médiapedagógusokból álló szakmai zsűri bírálja el. A bemutatott kisfilmeket gyerekekből és diákokból álló zsűri is értékeli, valamint helyszíni és internetes közönségszavazatok alapján is osztanak díjat. A fesztivál támogatói értékes jutalmakat ajánlanak fel a díjazott alkotóknak.
A Gyerekszem Filmfesztivál ötletét egy három éve működő filmkészítő szakkör adta, ahol az első szakköri év végére kilenc kisfilm született. Ezek a néhány perces filmek hitelesen beszélnek a gyerekek érzéseiről, gondolatairól, sorsáról. A ma is működő filmkészítő szakkör olyan kreatív és terápiás jellegű foglalkozásra ad lehetőséget, melynek során a gyerekek saját élményeik alapján rövidfilm terveket írnak, majd leforgatják a körülbelül két-három perces filmetűdöket. A forgatások során egymás filmjeiben végzik a stábokban szokásos feladatokat: mindegyikük rendező, operatőr, vágó, asszisztens, ruhás, sminkes és gyártásvezető, így valamennyien belekóstolhatnak a filmezéssel kapcsolatos művészi és szervezési munkálatokba is. A filmkészítő szakkör eddigi tapasztalatai szerint szinte minden gyereknek van a film nyelvén is kifejezhető mondanivalója, melynek meglepő könnyedséggel és kreativitással adnak hangot és képet. A gyerekek az alkotási folyamat során gyakorolhatják az írásbeli, szóbeli, és képi önkifejezést, valamint saját gondolataik, hangjuk és gesztusaik használatát.
Grosch Nándor, a fesztivál főszervezője szerint nagyon fontos, hogy vegyük, és minél szélesebb körben hozzáférhetővé tegyük azokat a jelzéseket, amelyeket a gyerekek és diákok a film nyelvén megfogalmaznak saját maguk és a felnőtt társadalommal kapcsolatos problémáikról. Úgy véli, hogy a fesztivál hatással lehet a filmkészítés és a filmes oktatás kultúrájára is. Az elkészült filmek nyilvános bemutatásával és értékelésével hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a gyerekek ne csak a televízióból és moziból megismert vizuális kapaszkodók segítségével videózgassanak. Az ügyes kivitelezésű, leleményes és értékes anyagok követendő szakmai példát, tanulságokat és élvezetes filmes perceket adhatnak mind a filmkészítéssel kacérkodó gyerekeknek, mind a fesztivál látogatóinak. Ezek a filmek segíthetik a médiapedagógusok munkáját is, akik a gyerekeknek a klasszikus filmek mellett saját korosztályuk által készített filmeken keresztül is megtaníthatják a filmkészítésben használatos vizuális alapfogásokat.