előzetes [koncert] 2008. április 13. vasárnap 13:22
nincsen hozzászólás
szerző: VilágVeleje.Hu„Szászcsávásra kéne nekem lemenni…” - Nadara, Parno Graszt, Khamoro 2008. április 18., Gödör Klub
This is the beginning of a beautiful friendship mondta az aranyfogú cigány keresztapa és szemétdombkirály a Macskajaj című jugoszláv népi eposz kulcsjelenetében, mely mondat azóta az Emir Kusturica-filmek által ábrázolt valóságos védjegyévé vált. Azok számára, akik szeretik Kusturica ízig-vérig világát, ismerősen csenghet Tony Gatlif neve. A Száműzetés Oscar-díjas rendezője Kusturicához hasonlóan számtalan cigányélet-cigánysorsot ábrázoló filmet rendezett már (Latcho Drom, Gadjo Dilo). A sorban legutóbbit Transylvania címmel tavaly mutatták be a hazai mozik. A Romániában játszódó földszagú dráma egyben zenés dokumentumfilm is, melyből megismerhetjük a szászcsávási Nadara zenekart és annak elbűvölő tangóharmonikás énekesnőjét. (És ha már hölgyekről van szó, a film egy-egy dalában Palya Pea és Mitsoura is vendégszerepel.)
Nos, akik látták a filmet, a szászcsávási életérzést április 18-án élőben is átélhetik a Gödör Klubban, ahol is a Nadara kedvenc szabolcs-szatmári cigányzenekarunkkal, a Parno Graszttal ad közös koncertet. Ennek előzménye, hogy jó két évvel ezelőtt Parno Józsi valahogy-valahol rátalált a Nadara Vai Devla Vai című számára, beleszeretett, majd addig-addig játszotta, mígnem Jaj Devla Mamo címmel fel is került a legújabb albumra (Ez a világ nekem való, 2007). Ezek után nem kérdés, hogy a közös koncert igazán kölönleges, hamisítatlanul földszagú élmény lesz a táncoslábú, tüzes szívű közönségnek.
A Parno Graszt neve 20 éves fennállásuk óta egyet jelent az autentikus cigányzenével. Esetükben az autentikus valóban eredetit, hamisítatlant jelent, hiszen amellett, hogy zenei anyagukat maguk gyűjtötték szülőfalujuk, a szabolcs-szatmári Paszab és környékéről, a zenekar mind a mai napig innen indul vándorútra koncertről koncertre, legyen az Párizsban, Moszkvában vagy éppen Budapesten a Gödör Klubban. A nagyvárosoktól való elszigeteltségben zenéjük így őrizhette meg ősi, eleven karakterét, a zenekar tagjai pedig sugárzó, őszinte, közvetlen természetüket, melyet bárki személyesen is átélhet fergeteges hangulatú koncertjeiken, ahol tánc és mulatozás kifulladásig tart!
A népzenei körökben valóságos kultuszhelynek számító erdélyi faluból, Szászcsávásról származó Nadara (egészen pontosan: Na dara!, ami magyarul annyit tesz: Ne félj!) zenekar 2001-es alakulása óta aratja sikereit a legkülönbözőbb fesztiválokon és fellépéseken. A Nadara muzsikája, az erdélyi vidékhez hasonlóan igazi kulturális olvasztótégely: székely, román, cigány és szász hagyományok ötvöződnek, megtoldva flamenco hangulatokkal, balkáni ritmusokkal. Viharos tempójú csárdások és „csingerálások” keverednek melankolikus dalokkal, staccatós szaxofon felelget tangóharmonikára. Mindehhez magyar, roma és román nyelvű szövegek - a Nadara igazi „nemzetközi” produkció. Mindennek az alapja pedig a szászcsávási tradíció, hiszen ebben a faluban a muzsikálás nemzedékről nemzedékre hagyományozódó életforma...
Az est harmadik koncertjét a Khamoro együttes adja, akik szervesen illeszkednek az est programjába, hiszen ők is hűen ragaszkodnak az autentikus előadásmódhoz, amit ilyen tiszta formában ma már igen kevés cigány együttes képvisel. A Khamoro Cigány Táncegyüttes 2002-ben alakult a világhírű Kalyi Jag táncosainak vezetésével. Az együttes repertoárjával a hazai cigányság folklór-értékeinek bemutatása mellett a határon túli magyar nemzetiségű, ámde cigány származású lakosság hagyományos tánc és zenei kultúráját is népszerűsíti.