előzetes [koncert] 2008. április 12. szombat 11:56
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrEinstürzende Neubauten (D) 2008. április 16., szerda 21:00, A38 - Budapest
Az indusztriál-úttörő EN tavaly ősszel jelentette meg új lemezét. Elegáns letisztultság, ipari hatások, klasszikus dalformák (!), gyönyörű, érett, mély muzsika. És az új lemez örömére európai turné, az állomások között az A38 Hajóval.
Az Einstürzende Neubauten - a szlovén Laibach mellett - a kortárs elektronikus zenék keményebb vonalának alapvető és megkerülhetetlen alapzenekara, és legjelentősebb inspirálója a Nine Inch Nails által fémjelzett elektro-metálnak vagy a Rammstein által bravúrosan kommercializált ipari rocknak. Hol lehetne autentikusabb helyszíne budapesti fellépésüknek, mint az egykori ipari tárgy, az A38 Hajó gyomrában? Az Einstürzende Neubauten (magyarul: Leomló Panelek, ami - ahogy a zenekar egyik lemezcíme is utal rá - a Richter-skála ötödik fokát jelenti)) korai munkásságára a legszélsőségesebb zajzene volt jellemző. A zenészek az együttes nevében is megjelenő rombolás avantgárd gesztusával elsősorban a klasszikus dalformát bombázták szét formailag és hangszerhasználat szempontjából egyaránt. Zenei eszköztárukba elsősorban különböző csövek, fémtárgyak, motoros fűrész, kompresszor és hasonlók tartoztak és tartoznak ma is. Teljes mértékben szakítottak a hagyományos verzérefrén felépítésű dalformával, az ipari tárgyakon ütött szuggesztív ritmust szaggatott kiabálás tarkítja és a legkülönbözőbb indusztriális zajok kísérik. Mindez különösen koncertkörülmények között vált hihetetlenül szuggesztív hatásúvá.
A nyolcvanas évek második felétől azonban fokozatos csendesedés és klasszicizálódás jellemzi a zenekart. Egyre többet használnak szintetizátort például a vonósszólamok előállítására sőt, olyan klasszikus hangszerek is megjelennek, mint a gitár és basszusgitár. Az 1989-es, legendás borítójú (élvező lovat ábrázoló) Haus der Lüge például rengeteg rokon vonást mutat a Nine Inch Nails ugyanabban az évben megjelent Pretty Hate Machine-jével. A szépséges és nagyívű Silence Is Sexy vagy a kissé didaktikus filmzenelemez, a Berlin Babylon, illetve a 2004-es Perpetuum Mobile pedig már végleges visszatérést jelent a hagyományos formákhoz mélységeik végképp nem a rombolás bűvöletében, hanem a finom hangulatokban és hangulatváltásokban, Blixa Bargeld német-angol szövegeinek szépségében, és a lenyűgözően összetett hangképekben keresendők. Az EN ugyanakkor élen járt az Internet innovatív használatában is. Korát jóval megelőzve alakított ki masszív online közösséget, és jó pár zeneanyagát azon frissiben, akár még félkészen is letölthetővé tette. Így harangozta be új albumát is: a tavaly ősszel megjelent Alles wieder offen (azaz Minden újra nyitva) szinte teljes „műhelymunkája” követhető volt a lemez honlapján.
A zenekar tagjai: Blixa Bargeld Alexander Hacke N. U. Unruh Rudolph Moser Jochen Arbeit Boris Wilsdorf
Diszkográfia: Kollaps, 1982 Strategien gegen Architektur ´80-´83, 1983 Zeichnungen des Patienten O.T., 1983 Halber Mensch, 1985 Fünf aud der Nach Oben Offenen Richterskala, 1987 Haus der Lüge, 1989 Tabula Rasa, 1993 Ende Neu, 1996 Silence Is Sexy, 2002 Berlin Babylon (filmzene), 2002 Perpetuum Mobile, 2004 Alles wieder offen, 2007
Belépő elővételben: 4500 Ft, a koncert napján: 5000 Ft.